Liga Nationala

Ultima victorie din 2008

„U” Jolidon Cluj-Napoca – Oltchim Rm. Vâlcea 25-28

Oltchim Rm. Vâlcea a depăşit cu brio unul dintre cele mai dificile obstacole din acest sezon. Handbalistele pregătite de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca au izbutit să se impună duminică, 28 decembrie, la Cluj-Napoca (cu scorul de 28-25), la capătul unui meci care le-a dat destule bătăi de cap.

Clujencele au condus cu 8-3 în minutul 15

Ardelencele au început jocul în forţă, iar în minutul 15 aveau deja un avantaj de cinci goluri pe tabela de marcaj (8-3). Fetele de la Oltchim au strâns rapid rândurile şi au reuşit să egaleze situaţia (10-10 în minutul 25), însă finalul primei reprize a aparţinut de asemenea echipei gazdă, care a preluat iarăşi conducerea. În aceste condiţii, la pauză, scorul a fost favorabil clujencelor (14-11).

După revenirea de la vestiare, Oltchim a jucat cu totul altceva. Echipa vâlceană a restabilit egalitatea în minutul 40 (16-16), după care a trecut în avantaj. Ulterior, campioanele ţării s-au desprins chiar la trei goluri diferenţă de adversare. Finalul nu a fost deloc unul tensionat, pentru că vâlcencele au avut maturitatea necesară pentru a menţine avantajul luat până la sfârşitul celor 60 de minute regulamentare de joc. Au marcat pentru Oltchim: Elena Avădanii (7 goluri), Roxana Gatzel (4), Valentina Ardean (4), Gabriella Szucs (3), Oana Manea (3), Adina Meiroşu (2), Rita Borbas (2), Steluţa Luca (2) şi Clara Vădineanu (1). De la gazde, s-au evidenţiat în mod deosebit Roxana Joldes (care a înscris 9 goluri) şi Mihaela Ani-Senocico (6).

„Crăciunul le-a scos din ritm!”

La finele confruntării din Ardeal, vicepreşedintele clubului Oltchim, Petre Berbecaru, a găsit şi o explicaţie plauzibilă în privinţa scorului consemnat la pauza meciului cu „U” Jolidon. „Din câte se pare, sărbătorile le-au cam scos din ritm pe jucătoarele noastre, cele trei zile libere pe care le-au avut de Crăciun fiind probabil cauza principală pentru care echipa nu a mers aşa cum ne aşteptam în prima repriză. Fetele noastre au început mai greu meciul, au fost conduse, dar după pauză lucrurile au revenit la normal. Valoarea şi experienţa şi-au spus cuvântul, iar victoria a venit de la sine. De partea cealaltă, clujencele au jucat peste valoarea lor, s-au întrecut pe sine, au recunoscut chiar şi gazdele acest lucru”, a afirmat Berbecaru.

Elena Avădanii, ca în zilele bune

Cea mai prolifică jucătoare a Oltchim-ului în meciul de la Cluj-Napoca a fost extrema dreaptă Elena Avădanii, care a reuşit să-şi treacă de şapte ori numele pe lista marcatoarelor. Venită la Vâlcea cu doar o zi înainte de startul campionatului, handbalista care până în urmă cu un an s-a aflat în curtea rivalei Rulmentul Braşov a revenit încet-încet la forma care a consacrat-o, câştigându-şi astfel şi aprecierile oficialilor clubului Oltchim.

Cu HC Zalău, pe 6 ianuarie

Din cauza meciului cu Lada Togliatti, Oltchim şi-a amânat următoarea partidă din cadrul Ligii Naţionale. Duminică, 4 ianuarie, în cadrul etapei a zecea a campionatului intern, gruparea vâlceană trebuia să întâlnească HC Zalău pe teren propriu. Cum în acea zi, trupa antrenată de Ivica Rimanic joacă în Liga Campionilor, meciul împotriva grupării antrenate de fostul tehnician al Oltchim-ului din sezonul trecut, Gheorghe Tadici, va avea loc marţi, 6 ianuarie, de la ora 11.00, în Sala Traian.