Ioneştenii au produs surpriza rundei

După o lungă perioadă de suferinţă, a ieşit şi soarele pe strada celor de la Oltul Ioneşti. Faptul că primarul Neagoe le-a înţeles problemele şi le-a acordat o mai mare atenţie, a contat mult pentru jucătorii Oltului care au început să crească de la meci la meci. Antrenamentele săptămânale pe care le conduce jucătorul Florin Bălăşoiu, dar şi asigurarea serviciilor lui Alin Dobrin, un portar venit de la Voinţa Orleşti, au avut efectul scontat pentru Oltul care a reuşit în ultima rundă să scotă un rezultat mare pe teren propriu în faţa celor de la Avântul Amărăşti. După 0-0 la pauză, au forţat şi au înclinat soarta partidei în favoarea lor în partea secundă. Telejman a deschis scorul pentru gazde, iar apoi, în minutul 65, şi-a trecut în cont „dubla”, reuşită care l-a transformat în jucătorul meciului.

Intervenţiile portarului Dobrin au făcut ca Oltul să scape fără gol în acest meci. Ba mai mult, ioneştenii au reuşit să mai înscrie o dată, cu 10 minute înainte de final, prin Adrian Cosma. Astfel, Dobra şi compania s-au impus cu scorul de 3-0, iar acum aşteaptă răsplata din partea primarului comunei, care le-a promis că-i va recompensa ori de câte ori se vor impune. (L.S.)