Poştaşul Sima, încă o dată providenţial pentru Luncavăţul

Cătălin Sima, delegatul, antrenorul şi jucătorul celor de la Luncavăţul Popeşti şi-a dovedit încă o dată utilitatea la echipa pe care-o reprezintă, în meciul pe care aceasta l-a disputat la Şirineasa, în compania Cernei Fîrtăţeşti. Oaspeţii i-au surprins pe popeşteni în prima parte a întâlnirii, reuşind să deschidă scorul prin Barbu, în minutul 21. Se preconiza un nou eşec pentru ei pe terenul de la Şirineasa, însă Iordache le-a redat încrederea, egalând în minutul 28, din penalti, după un henţ comis în careu de un jucător al Cernei Fîrtăţeşti. Astfel, deznodământul a fost amânat pentru partea secundă a întâlnirii. Chinuit, Luncavăţul a reuşit până la urmă să se impună după ce, în minutul 70, poştaşul Sima a scăpat singur cu portarul advers şi a marcat pentru 2-1. Rezultatul s-a menţinut până la final, astfel că echipa din Popeşti şi-a trecut în cont cel de-al 7-lea succes din acest campionat. (L.S.)