Au pus Dacia pe butuci!

CSM Rm. Vâlcea – Dacia Mioveni 3-0

Pe val, după cele 7 puncte cucerite în ultimele trei confruntări, atunci când au avut în faţa grupări cu pretenţii de promovare în Liga I (precum Unirea Alba Iulia, UTA Arad şi CFR Timişoara), „municipalii” au întâlnit sâmbătă, 8 noiembrie, în Zăvoi, o echipă în faţa căreia aveau de luat o revanşă: Dacia Mioveni. Aşa cum se cunoaşte, în vara anului 2007, argeşenii ajungeau în elita fotbalului românesc după un duel purtat cap la cap cu formaţia vâlceană.

Euro-gol, marca Sergiu Popescu

Începutul partidei din Zăvoi a fost extrem de echilibrat, ambele echipe fiind pe deplin conştiente că orice greşeală poate fi fatală. Cele două adversare au traversat mai întâi o perioadă de studiu, lipsită de faze spectaculoase de poartă.

Primii care s-au dovedit periculoşi au fost vâlcenii, iar în minutul 3, I. Popa a şutat din colţul careului de 16 metri, însă mingea s-a scurs de puţin pe lângă bara laterală. Replica oaspeţilor nu a întârziat să apară, Frăsineanu – un jucător trecut cândva şi prin curtea „granzilor” din Liga I, a încercat să-l surprindă pe Perianu cu un şut de la 18 metri (în minutul 15), dar mingea a şters bara laterală şi a ieşit apoi afară. Cea mai mare ocazie de gol a aparţinut tot argeşenilor: în minutul 20, R. Costin, plecat de la limita ofsaidului, a rămas singur cu Perianu, însă portarul CSM-ului a avut o intervenţie magnifică, respingând mingea în corner. În minutul 22, în urma unei lovituri libere din preajma careului argeşean, mingea fost bâlbâită de apărarea oaspeţilor, a ajuns la Stromajer, care din 12 metri a expediat-o însă pe lângă poartă. Ulterior, în minutul 24, jucătorul echipei din Mioveni, Enache, a fost foarte aproape de a agăţa o minge în careul de 16 metri, dar Perianu a reţinut-o la timp. Primul gol a picat spre finalul reprizei, mai precis în minutul 42 şi s-a datorat unei inspiraţii de moment a mijlocaşului S. Popescu. Acesta a luat o minge de la 25 de metri, a făcut un slalom prin apărarea adversă, a driblat toţi jucătorii adverşi ieşiţi în cale, inclusiv portarul, iar apoi a înscris apoi în poarta goală (1-0).

Scor de neprezentare

Formaţia argeşeană a revenit de la vestiare decisă să restabilească egalitatea, însă fazele de poartă nu au fost atât de clare, iar elevii lui Alin Artimon au reuşit de fiecare dată să scape cu faţa curată. Mai mult decât atât, în minutul 70, CSM avea să se desprindă chiar la 2-0. Profitând de spaţiile libere iscate în defensivă de argeşeni, „municipalii” au pornit în viteză un contraatac, mingea a ajuns la R. Dobre, care a pătruns singur în suprafaţa de pedeapsă, acolo unde a fost „cosit” de portarul I. Ilie. Centralul Mihai Ene, care a oficiat cu numeroase greşeli partida de sâmbăta trecută, a dictat penaltiul de rigoare, pe care Câju l-a transformat cu siguranţă (2-0). Peste şapte minute, un alt contraatac al „municipalilor”, avea să aducă şi al treilea gol în contul CSM-ului. Pasă în adâncime a lui Câju pentru Stromajer, atacantul de la CSM a driblat portarul după care nu a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate: 3-0. Pe final, argeşenii au încercat să marcheze golul lor de onoare, însă nu au fost suficient de inspiraţi în faţa porţii vâlcene, iar scorul a rămas cel stabilit de Stromajer în minutul 77.
Au evoluat pentru CSM: Perianu – Pasăre, Cip. Dinu, Kutlacek (Gârlă ’83), Goge, I. Popa (Melcea ’63), S. Popescu, Vătavu, R. Dobre (Grecu ’74), Câju, Stromajer.

„Jucătorii au resimţit o oarecare stare de oboseală”

La finele partidei câştigate în faţa Daciei Mioveni, antrenorul echipei vâlcene, Alin Artimon, era mulţumit pentru victoria obţinută, însă doar parţial de jocul prestat de elevii săi. Tehnicianul CSM-ului a pus evoluţia mai slabă pe seama stării de oboseală a jucătorilor. „În ciuda victoriei categorice, realitatea pe teren a fost cu totul alta. Jucătorii au resimţit o oarecare stare de oboseală după cele patru meciuri grele pe care le-am disputat în aceeaşi formulă, deşi am lăsat-o mai «moale» cu antrenamentele în săptămâna de dinaintea acestui joc. Altfel, mă bucur însă cum s-au prezentat jucătorii din punct de vedere mental şi moral. Câştigul cel mai mare al nostru este faptul că am luat toate punctele şi că suntem constanţi. Iar dacă înscriem de trei ori atunci când nu jucăm tocmai strălucit, atunci chiar e bine!”, a spus Artimon.
Antrenorul care a adus un suflu nou în Zăvoi şi a impregnat o altă atitudine jucătorilor, a apreciat apoi că jocul echipei pe care o pregăteşte încă mai are lacune: „Dacă în defensivă lucrurile sunt mai uşor de pus la punct, partea ofensivă e mai greu de reglat. Se văd desigur anumite trasee, dar mai e mult de lucru. Sunt convins că această echipă va arăta cu totul altfel, superioară din toate punctele de vedere, după cele trei luni de pauză din această iarnă, atunci când vom putea lucra mai bine şi partea ofensivă. Deocamdată, una peste alta, pentru mine nu rezultatele sunt importante, ci constanţa jucătorilor. Nu mă entuziasmează că Vâlcea e pe locul 1 sau pe 2, trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ!”.

„Victoria CSM-ului este meritată”

Venit la conferinţă de presă de după meci în locul antrenorului principal Iordan Eftimie, „secundul” Marius Stoica a felicitat echipa vâlceană pentru victoria obţinută, însă şi-a amintit că până la deschiderea scorului Dacia Mioveni nu a fost cu nimic mai prejos decât CSM-ul. „Felicit echipa vâlceană pentru determinarea de care a dat dovadă, îi felicit pe jucători şi pe antrenorul Alin Artimon. Cred că de la venirea pe banca tehnică Artimon i-a adus pe băieţi pe drumul bun, i-a mobilizat altfel, iar rezultatele au început să se vadă. Golurile CSM-ului sunt meritate, iar victoria la fel. Mă bucur însă pentru faptul că în prima repriză am jucat de la egal la egal cu echipa vâlceană, CSM n-a prea avut ocazii, în afara acelei frumoase acţiuni personale a lui S. Popescu, din care s-a şi marcat primul gol. Ştiam că ne vor fi blocate culoarele spre poartă, dar până la golul primit am reuşit să ne ridicăm la valoarea echipei gazdă, am avut şi noi câteva ocazii. Probabil că dacă am fi înscris primii, altfel ar fi decurs meciul”, a spus Stoica, iar apoi a adăugat, referindu-se la situaţia complicată din Seria a II-a: „De la locul 1 la 10 echipele sunt foarte apropiate din punct de vedere valoric, dar şi ca joc. Nu s-a detaşat nimeni atât de evident, lupta este foarte strânsă, aşa că orice este posibil”.

„Municipalii”, lideri pentru o zi

Graţie victoriei cu 3-0 repurtate în faţa Daciei Mioveni, „municipalii” din Zăvoi au urcat sâmbătă pe prima poziţie a ierarhiei în Seria a II-a. CSM Rm. Vâlcea a stat în fruntea clasamentului doar o zi. Duminică, în derbiul rundei, Unirea Alba Iulia a învins FCM Tg. Mureş, la limită, cu scorul de 1-0, revenind astfel pe locul 1. Trupa lui Aurel Şunda a acumulat până în prezent 27 de puncte, cu două mai multe decât au în cont „municipalii” lui Alin Artimon.