Au bătut… pasul pe loc

Lada Togliatti – Oltchim Rm. Vâlcea 34-33
• echipa antrenată de Ivica Rimanic a pierdut în Rusia, iar situaţia în grupă s-a complicat

Handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea s-a întors înfrânte din deplasarea de la Togliatti, acolo unde au disputat cel de-al doilea meci din Grupa C a Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca a refăcut în repriza secundă un handicap de cinci goluri, a preluat conducerea, a avut chiar 28-25 în minutul 50, însă până la urmă a părăsit terenul învinsă (33-34). Oltchim a început nu tocmai bine meciul cu Lada Togliatti, a găsit greu drumul spre gol, abia în minutul 5, atunci când Ramona Maier a înscris de pe partea stângă (o poziţie neobişnuită pentru ea), pentru 3-1.

Rusoaicele au continuat să se afle la cârma jocului şi în următoarele minute (5-2 în minutul 9, 7-3 în minutul 11). Echipa vâlceană a revenit însă în joc, a arătat că are forţa să remonteze handicapul, iar în minutul 18 a egalat situaţia pe tabela de marcaj: 8-8. Mai mult decât atât, vâlcencele au preluat chiar şi conducerea (10-9 în minutul 20), au ratat apoi un contraatac prin Ramona Maier, însă au reuşit să se desprindă ulterior la 11-9 după un gol marcat de Gabriella Szucs. Lada a refăcut handicapul (11-11 în minutul 23), însă vâlcencele s-au detaşat iarăşi (13-11 în minutul 25) şi se părea că vor încheia prima repriză în avantaj. Finalul nu a fost însă deloc favorabil Oltchim-ului, rusoaicele au egalat rapid (13-13), au ratat un 7 metri prin Nadezda Muravyeva, însă până la pauză au mai marcat alte două goluri (15-13).
Oltchim a început la fel de prost şi repriza secundă, a încasat rapid două goluri, scorul a devenit 17-13 pentru Lada, iar ulterior 19-14 (în minutul 34). Deşi rusoaicele au irosit o altă aruncare de la 7 metri (Irina Nikitina trimiţând mingea pe lângă poartă), au continuat să păstreze un avantaj de cinci goluri în faţa vâlcencelor pregătite de Ivica Rimanic (21-16, în minutul 48). Tehnicianul croat a schimbat-o pe Ramona Maier – ieşită din formă, cu Elena Avădanii pe extrema dreaptă, iar Oltchim a început cursa de urmărire. Astfel, de la 23-19, echipa vâlceană a marcat şase goluri consecutiv, iar în minutul 47 scorul a devenit 25-23 pentru fetele noastre. În degringoladă, Lada Togliatti a ratat încă o aruncare de la 7 metri, prin aceeaşi Irina Nikitina, mingea fiind parată de Luminiţa Dinu, iar Oltchim s-a distanţat chiar la trei goluri de rusoaice, în minutul 50 (28-25). Din acel moment, simţind că îşi poate compromite definitiv calificarea, echipa antrenată de Aleksey Gumyanov a riscat mai mult, iar peste patru minute avea să restabilească egalitatea (30-30). Oltchim a mai condus o singură dată (31-30), după care gazdele au întors rezultatul. Finalul a fost electrizant, formaţia gazdă a avut mereu un gol în plus peste vâlcence şi până la urmă a reuşit să se impună, cu scorul de 34-33. Oltchim a avut de două ori şansa de a egala în ultimul minut, însă de fiecare dată elevele lui Ivica Rimanic au tratat cu superficialitate faza de atac.
Golurile echipei vâlcene în meciul de la Togliatti au fost marcate de Narcisa Lecuşanu – 10 goluri, Steluţa Luca – 7, Ramona Maier – 4, Oana Manea – 4, Gabriella Szucs – 4, Valentina Ardean – 3 şi Elena Avădanii – 1. De la rusoaice, cele mai multe goluri au fost înscrise de Natalia Gruzdeva – 7 şi Irina Bliznova – 8.

Oana Manea, la superlativ

Fără îndoială, una dintre cele mai bune jucătoare vâlcene în partida de la Togliatti a fost Oana Manea, care începe, încet-încet, s-o facă uitată pe Ionela Stanca. Pivotul Oltchim-ului a avut o evoluţie excelentă, a reuşit patru goluri, a provocat câteva aruncări de la 7 metri, iar în plus a scos şi vreo două eliminări.

Vâlcencele, superioare la 7 metri

În meciul de la Togliatti, arbitrii greci Nikolaos Korres şi Sotiris Migas au acordat nu mai puţin decât 13 aruncări de la 7 metri. Lada a beneficiat de şase asemenea aruncări, din care însă nu a transformat decât 3 (adică 50 la sută). De partea cealaltă, Oltchim a avut procentaj maxim (100 la sută), toate cele 7 lovituri de pedeapsă pe care trupa lui Rimanic le-a avut fiind transformate de Narcisa Lecuşanu.

Liudmila Postnova, în tribună

Cea mai bună jucătoare a echipei Lada Togliatti, playmaker-ul Liudmila Postnova, nu a putut să-şi ajute coechipierele împotriva Oltchim-ului. Accidentată, vedeta rusă a urmărit meciul din tribună şi l-a comentat pentru televiziunea locală.

Prima înfrângere pentru Rimanic

Eşecul din Rusia a fost primul suferit de Oltchim Rm. Vâlcea în acest sezon competiţional şi implicit primul cu Ivica Rimanic la timonă. Croatul izbutise până la partida cu Lada Togliatti să obţină opt victorii (şapte în campionat şi încă una în Liga Campionilor). În Rusia, elevele sale au evoluat oscilant, primele şi ultimele minute ale fiecăreia dintre cele două reprize fiind de-a dreptul catastrofale.

Larvik a învins Podravka

În celălalt meci din cadrul Grupei C a Ligii Campionilor, echipa norvegiană Larvik HK a învins la limită, pe teren propriu, cu scorul de 27-26 (12-13), formaţia croată Podravka Koprivnica. În aceste condiţii, după două etape, situaţia în Grupa C este departe de a se fi limpezit, ci dimpotrivă, s-a complicat, toate cele patru echipe care compun această grupă având câte 2 puncte în cont.

La Koprivnica, pe 15 noiembrie

În cel de-al treilea meci din Liga Campionilor, Oltchim Rm. Vâlcea va întâlni la finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 15 noiembrie, de la 17.00 (ora României), în deplasare, echipa Podravka Koprivnica, o grupare la care, în trecut, Ivica Rimanic a fost antrenor. Tot la finele săptămânii se va disputa în Norvegia şi meciul dintre Larvik HK şi Lada Togliatti.

Suporterii vâlceni merg în Croaţia

Pe 15 noiembrie, formaţia antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca va disputa în deplasare meciul cu Podravka Koprivnica din cadrul Grupei C a Ligii Campionilor. Ca şi în primăvara anului 2007, atunci când au însoţit echipa în Croaţia, la meciul din sferturile Cupei Cupelor, membrii galeriei vâlcene îşi doresc şi de această dată să susţină Oltchim-ul în meciul cu Podravka. „Brigada Zăvoi” îi invită pe toţi cei interesaţi să facă deplasarea în Croaţia să se adreseze şefului galeriei, Robert Vlădăşel, la numerele de telefon 0765-735.967 şi 0743-063.292.