Prima înfrângere din campionat cu Artimon pe bancă

De la venirea pe banca tehnică a lui Alin Artimon, jocul vâlcenilor s-a îmbunătăţit considerabil, iar prestaţiile bune au făcut ca „municipalii” să aibă o serie de cinci meciuri fără înfrângere. După partida din Cupa României cu CS Otopeni în care mai mulţi jucători ai CSM-ului au fost menajaţi, tânărul tehnician bănăţean afirma că în meciul de la Arad se va vedea dacă decizia de a nu juca cu echipa de bază a fost cea mai potrivită, dar se pare că nu. Încă din startul partidei de sâmbătă s-a văzut că „municipalii” nu au o zi tocmai bună, ACU Arad, echipă care nu cunoscuse gustul victoriei în această ediţie de campionat, instalându-se confortabil în jumătatea adversă.

Şi după numai trei minute de joc, gazdele au fost foarte aproape de a marca după şutul bun al lui Bota respins cu dificultate de Perianu, mingea a ajuns la Miţiţi, dar atacantul arădean din doar trei metri n-a fost în stare să introducă mingea în poartă. Câteva minute mai târziu, tot Perianu s-a dovedit a fi salvatorul vâlcenilor reuşind să blocheze şutul din apropierea porţii a lui Cristian Luca. În continuare gazdele au reuşit cu uşurinţă să se apropie de careul advers, atacanţii de la ACU depăşind în dese rânduri defensiva oaspete şi numai intervenţiile salvatoare ale lui Perianu au făcut ca scorul să nu se modifice. Singura dată când „municipalii” au pus în pericol poarta lui Puşcălă a fost în minutul 28 când şutul argentinianului Facundo de la aproximativ 25 de metri a fost respins cu dificultate de goalkeeperul arădean. Cu doar cinci minute înainte de sfârşitul primei părţi, gazdele au fost încă o dată foarte aproape de gol când Miţiţi a reluat nestingherit spre poartă de lângă Vişa, însă Dinu a reuşit să respingă de pe linia porţii un gol ca şi făcut.
Dacă în prima parte vâlcenii au reuşit să reziste cu chiu cu vai în faţa unei formaţii care în nouă meciuri să adune doar trei puncte, toate din partide încheiate la egalitate, repriza a doua s-a dovedit a fi un dezastru pentru gruparea antrenată de Alin Artimon. În minutul 54, Bota l-a deposedat uşor pe Vişa după care i-a pasat lui Cristian Luca şi acesta, de la aproximativ 10 metri l-a executat sec pe bravul Perianu, scorul devenind 1-0.În minutul 59, scorul avea să devină 2-0 după ce Negrita şi Miţiţi au făcut şah-mat apărarea vâlceană şi primul dintre aceştia a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor la numai cinci minute după ce colegul său Luca deschisese scorul. Exasperat de greşelile şi indeciziile lui Bogdan Vişa de la cele două goluri, Artimon a vrut să-l schimbe pe acesta cu Pasăre pentru a-l trece pe Dinu în centru, însă până să facă acest lucru şi-a văzut echipa condusă cu un neverosimil 3-0. Vâlcenii nici nu s-au trezit bine după şocul primirii celor două goluri şi Perianu a trebuit să scoată mingea din plasa porţii sale pentru a treia oară în acest meci. Era minutul 64 când Ţurcaş a centrat de pe stânga, Negrita a reluat mingea cu capul care s-a dus direct în transversală după care a ricoşat la Miţiţi care a îndeplinit o simplă formalitate ducând scorul la 3-0. Datorită focului automat în care au fost executată de arădeni echipa sa Alin Artimon nu a putut să-l înlocuiască pe Vişa şi, datorită „intervenţiilor” acestuia CSM-ul a încasat trei goluri. Intrările lui Pasăre, Boroiban şi Pârvu adus cât de cât ceva nou în evoluţia formaţiei vâlcene. Boroiban a avut două mari oportunităţi de a înscrie măcar golul de onoare, însă indolenţa cu care a tratat cele două faze a făcut ca la sfârşitul celor 90 de minute „municipalii” să se recunoască învinşi la capătul unui meci pe care trebuie să-l facă uitat cât mai repede cu putinţă, mai ales că îi aşteaptă trei săptămâni de foc în care vor da piept cu Unirea Alba Iulia, CFR Timişoara şi UTA Arad, adică principalele contracandidate la promovare.
Au evoluat formaţiile:
ACU Arad: Păşcălau – Al. Manea, Lung, Miculescu, R. Andone – Negrita, C. Roşca (’80 –  Novacovici), Bota, Ţurcaş (’70 – B. Onu) – C. Luca, Miţiţi (’70 – Ţârlea).
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Dinu, Vişa (’65 – Pasăre), Vătavu, Kutlacek – Popa (’62 – Fl. Pârvu), G. Roşca (’62 – Boroiban), Facundo, Dobre – Câju, M. Luca.