„Gaiţele” au prins aripi

• „chimiştii” au reuşit să iasă din pasa proastă, învingând Muscelul Câmpulung cu scorul de 3-1

De două ori s-a mai impus Oltchim-ul în acest campionat, remizând de alte două ori în cele nouă etape disputate. Graţie acestui lucru a trebuit să se mulţumească doar cu locul 14 în clasament. Costel Gaiţă a reuşit să-şi facă jucătorii să înţeleagă situaţia destul de proastă în care se aflau, pregătindu-i pentru un succes care să-i scoată din acea zonă periculoasă. Muscelul Câmpulung, adversarul de vineri, 17 octombrie, al „chimiştilor”, le-a dat bătăi de cap vâlcenilor în prima repriză.

Oaspeţii au marcat încă din minutul 19, după o bâlbâială în careul nostru, de unde Miulescu a trimis în bară, balonul revenind la Craioveanu care şi-a adus echipa în avantaj. Tiron şi Preda au avut şanse importante de a restabili egalitatea, însă au ratat, prelungind suspansul. Argeşenii au intrat la pauză în avantaj, convinşi că vor conserva rezultatul. Planurile le-au fost date peste cap de Preda în minutul 57, când a marcat pentru 1-1. Până la final doar elevii lui Gaiţă au mai contat. Tiron şi-a răscumpărat şi el greşeala din prima repriză, înscriind golul prin care Oltchimul a preluat avantajul. Greu, dar bine până la urmă. La jumătatea reprizei a doua, „chimiştii” au încheiat conturile cu formaţia din Câmpulung, o grupare destul de impozantă, dacă ţinem cont că ocupa înaintea acestei runde locul 5 în clasament. Marinescu, cu capul, a înscris pentru 3-1 şi jocul s-a încheiat. Gaiţă a avut parte şi de o dezamăgire pe final de meci, Marinescu fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. El va lipsi în meciul următor, golul marcat în această partidă fiind o dovadă că este o pierdere importantă pentru Oltchim. Aşadar, victorie pentru „chimişti”, care astfel scapă de griji şi prind încredere că se poate şi mai mult.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi – Dănuleţ (Oanţă), Stoica, Bărbuţ, Creangă, Vasile (Smeada), Marinescu, Olaru, Tiron (Nuţu), Nicorici (Răcăreanu), Preda. (Laurenţiu SIMA)