„Minerii” din Berbeşti, aproape de o surpriză neplăcută

• elevii lui Viorel Ilinca s-au impus greu în faţa celor de la Olteţul Zătreni

Înaintea etapei de sâmbătă, 4 octombrie, printre alte partide la care pronosticul era previzibil, se număra şi cea de la Berbeşti, dintre Minerul şi Olteţul Zătreni, unde favorite certe erau gazdele. Jucătorii pregătiţi de Vasile Ilinca credeau că vor avea meci uşor cu formaţia lui Liţoiu, dar s-au înşelat. Olteţul a venit cu gândul de a nu pierde la Berbeşti, pentru a răzbuna oarecum şi acel eşec usturător cu CSM II. S-a apărat exemplar timp de vreo 80 de minute, printre remarcaţi numărându-se portarul Herăscu, însă a cedat pe final. Gherghe, Săndulescu, Nica şi Gîrlă s-au întrecut în ratări, fiind salvaţi prin minutul 82 de fundaşul Petre Buliman care a reuşit să-l învingă pe portarul advers după o centrare a lui Vladu venită din lovitură liberă.

Au avut şi oaspeţii o şansă de a marca, un şut violent de la vreo 20 de metri căruia i s-a opus Vicenţiu Marinescu. S-a terminat aşadar 1-0 pentru Minerul, astfel că Olteţul a rămas doar cu laudele de a fi făcut un joc bun şi cu protestele privind modul de arbitraj al centralului Alin Croitoru, în timp ce formaţia din Berbeşti şi-a îndeplinit obiectivul, câştigând cele trei puncte. (M.I.)