10 goluri la Pesceana! Patru jucători de la Grădiştea au realizat dubla

Ştiinţa Grădiştea a trecut cu bine peste o nouă deplasare dificilă. Formaţia coordonată de Cristi Pîrîianu s-a impus fără emoţii la Pesceana. Au fost 10 goluri: scor 2-8. Pentru oaspeţi a fost al treilea succes consecutiv. Mircea Herăscu şi compania sunt neînvinşi în retur. Au înregistrat o remiză, la Măciuca, dar partida a fost omologată cu 0-3.
”După 4-5 transferuri perfectate în pauza de iarnă, s-a schimbat situaţia. Avem alte perspective. Au venit fotbalişti bărbaţi, de la Livezi, Alunu, Berbeşti, care bagă piciorul la minge şi pot să facă diferenţa. Era şi timpul să-i mulţumim domnului primar Ilie Boiangiu prin rezultate pentru toate eforturile pe care le face pentru sportul comunal, pentru această echipă. Avem toate condiţiile şi ar fi păcat să nu putem să oferim şi noi o bucurie celor care ne susţin. Sunt şi câţiva copii buni, Diaconu, Dună, de 18 ani, care ascultă sfarturile celor cu experienţă. «Bamse» (Mircea Herăscu) îi coordonează bine. Stăm bine la toate capitolele. Echipa e motivată, există o ambianţă adecvată, o atmosferă bună în cadrul grupului. Băieţii au arătat că vor şi pot mai mult. Ne dorim să ne ducem cât mai sus din punct de vedere sportiv şi să avem şansa, la un moment dat, să facem pasul către un eşalon superior. Mi-a fost şi mie un pic teamă de meciul de la Pesceana. Ne-am gândit să începem mai defensiv, dar după ce au început să intre golurile nu am mai avut emoţii. Am condus cu 4-0. Gazdele au redus din diferenţă în minutul 44 (scor 1-4, la pauză). Am avut patru jucători care au dat câte o dublă. Dună, vârful de 18 ani a marcat de două ori, Lică, mijlocaşul defensiv care oferă multe pase utile, a marcat tot de două ori, la fel Buşuroi şi Laurenţiu Pasăre. El a înscris probabil şi cel mai frumos gol al partidei, spre final. Mingea s-a dus direct la vinclu. La 1-7 au mai marcat şi gazdele o dată. Mogoanţă e şi el un câştig, între buturi. A avut 3-4 intervenţii super. E un băiat bun, familist. Ne bucurăm să-l avem în grupul nostru”, a declarat Cristi Pîrîianu, oficialul de la Grădiştea.