Liga 6

Damila a ratat şansa de a urca pe locul 4. Zătreni, aproape de un autogol în prelungiri

Duminică, pe stadionul ”Bogdan Medrea”, din Măciuca, a avut loc o confruntare între două formaţii cu pretenţii la podium în Seria Sud a Ligii a VI-a. Damila spera într-o victorie care să o apropie de podium. A ratat şansa de a urca pe locul 4. Confruntarea cu Zătreni s-a terminat la egalitate, 2-2. A fost un joc în care şi vântul a avut un rol important, provocând multe greşeli în defensivele celor două combatante. S-a jucat deschis, au fost ocazii de ambele părţi. Gazdele au încercat mai mult, având în vedere că jucau pe teren propriu.
Deschiderea scorului s-a produs în minutul 31. Gite Toşa a profitat de o eroare în apărarea Damilei. A primit mingea pe tavă şi a înscris pentru 0-1, rezultat înregistrat şi la pauză. Au mai fost patru ocazii mari până la pauză. La o centrare a lui Horumbă, Ionuţ Ostroveanu, de la oaspeţi, a fost la un pas să-şi bage mingea în propria poartă. Apoi, după un corner, Gabi Sântion, având pe conştiinţă primul gol, a avut şansa să se revanşeze. Cu o lovitură cu capul, din 5 metri, a fost aproape de 1-1. Mazilu s-a mai apropiat de ”ţintă” după o lovitură liberă de la 25 de metri, iar de la Zătreni, Cătălin Popescu, înainte de ultimul fluier al arbitrului, a întârziat o secundă în plus şi a fost blocat de adversar într-o situaţie clară de gol.
În minutul 52 s-a restabilit echilibrul. Lucian Munteanu s-a trezit cu mingea la picior, în doi metri, venită de la adversari şi a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-1. În minutul 66, Damila a trecut la timonă. Bănel Grecea a marcat din penalty pentru 2-1. Echipa sa nu s-a bucurat pentru mult timp de rezultat. Două minute mai târziu, juniorul Claudiu Ostroveanu, abia intrat pe teren, a marcat pentru 2-2 în urma unui corner. În prelungirile partidei, trupa lui Nicu Vîlcu a fost aproape de un autogol antologic. Ioja a trimis balonul aproape de vinclu, în colţul barei transversale a propriei porţi.
Damila a avut parte de susţinerea unui grup numeros de suporteri. Printre ei s-a aflat primarul Mugur Mărcoianu, dar şi fostul senator Dan Niţu, proprietarul companiei Damila, care i-a făcut să spere pe microbiştii din localitate. A spus că intenţionează să se implice din nou serios în fotbal pentru ca Damila să ajungă iar în primele eşaloane naţionale.