Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești s-a răzbunat pentru tot sezonul! Victorie la Alexandria! Popolan a deschis recitalul, Costea a tras ”oblonul”

Viitorul Dăești a obținut o victorie mare în această seară! Formația coordonată de Viorel Ciofîcă, Alin Bunescu și Cristi Munteanu a câștigat pe terenul liderei, răzbunându-se pentru toate cele patru înfrângeri suferite în fața celor de la Alexandria în acest sezon. ”Vulturii” au fost conduși cu 2-0. Jerdea a deschis scorul la mijlocul primei reprize și tot el a dublat avantajul gazdelor în minutul 55. 2-0 s-a dovedit un scor periculos pentru echipa care are titlul de campioană în buzunar și e calificată deja la barajul pentru promovarea în eșalonul secund.

Doi jucători intrați după pauză, Popolan și Vasile, au dat tonul revenirii. Andu, juniorul Dăeștiului, a deschis recitalul în minutul 74, după pasa bună primită de la ”Bebe”. Două minute mai târziu, tot Vasile a oferit assist-ul pentru Franck Tchassem, care a restabilit echilibrul pe tabelă. ”Batista pe țambal” a pus-o Mihai Costea, în minutul 87, dintr-o lovitură de pedeapsă și a închis, astfel ”oblonul” formației teleormănene. 2-3, rezultat care, în proporție de 80%, califică trupa din Fedeleșoiu la barajul semifinal pentru promovarea în eșalonul secund. ”Vulturii” mai au de jucat acasă, cu Flacăra Horezu și în deplasare, la Roșiori. Au șapte puncte peste Roșiori, ocupanta locului 3, însă Sporting nu a jucat, încă, în această rundă.

Pentru Dăești au evoluat la Alexandria: Lungu – Pîrvulescu, Pîrvu, Garcia, Prunaru, Munteanu, Tchassem, Njindja, Nicula, Cioinac, Costea. Au mai intrat: Ghiță, Vasile, Diaconescu, Nwabueze și Andu Popolan.