Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești a pierdut două puncte cu Tr. Măgurele. Terenul și ”omul” în minus au cântărit decisiv

Viitorul Dăești a revenit în Liga a III-a cu un meci pe teren propriu, un derby din lupta pentru play-off. A primit vizita celei de-a patra clasate, Cetatea Turnu Măgurele. Pentru a urca pe locul 4, ”vulturii” ar fi trebuit să învingă formația teleormăneană. Păreau favoriți la câștigarea jocului, mai ales prin prisma transferurilor făcute în iarnă, jucători noi care au confirmat în meciurile amicale. Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg. Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Nemeritat, după aspectul jocului.

Dăeștenii au început bine partida. În minutul 4, Mihai Costea a avut prima șansă de a schimba tabela. A scăpat în dreapta, la limita off-side-ului, a șutat, dar mingea s-a scurs pe lângă bara laterală. Două minute mai târziu, Viitorul a trecut în avantaj. Nicula a fost faultat clar, lovit peste picioare în careul mic al oaspeților. Arbitrul a acordat, normal, penalty. Din 11 metri, Mihai Costea a încercat o scăriță, portarul Cetății a respins, dar balonul a revenit la atacantul Dăeștiului, care și-a reparat greșeala: 1-0. Părea o chestiune de timp până când diferența se va dubla. La un corner, Cioinac a trimis cu capul mingea puțin pe lângă poartă. În loc de 2-0, s-a făcut 1-1 în minutul 19. La o fază care nu anunța nimic, mingea a sărit rău din gazon, pe o diagonală, șutul deviat cu noroc al lui June l-a găsit în situație de singur cu portarul pe Ionică, care a egalat. Același Ionică a scos o eliminare în tabăra Dăeștiului. În minutul 26, la o fază la centrul terenului, Willfred a primit mingea de la un coechipier, preluarea a fost, însă, un pic largă, Ionică a venit din spate și Willi a avut un atac întârziat. Și decizia arbitrului a fost întârziată. După câteva secunde a revenit la fază și a scos cartonașul roșu, spre surprinderea gazdelor, care au acuzat faptul că sancțiunea a fost mult prea drastică, chiar forțată și că s-ar fi impus maxim cartonaș galben. Gazdele și-au amintit, astfel și că același arbitru i-a dat roșu lui Munteanu în barajul de promovare de anul trecut.

Cu un om în minus și pe un teren imposibil, greu, Viitorul a continuat să aibă inițiativa. În minutul 32, gazdele au cerut penalty la o ieșire cu pumnii în față a portarului Olteanu. Repriza s-a încheiat cu o nouă ocazie, de această dată a lui Samson, blocat de lângă bara a doua.

În partea secundă, în minutul 53, dăeștenii au avut o altă ocazie mare. Costea a primit o pasă pe culoar și a scăpat singur spre poartă. Nu a mai avut forță în șut, balonul s-a dus tot pe lângă bara laterală. Până la final, elevii lui Munteanu și Bunescu au încercat să înscrie și golul 2. Au avut multe faze fixe, lovituri libere, cornere, care nu și-au găsit, însă, ținta. S-a terminat 1-1, un rezultat nesatisfăcător pentru Dăești, influențat în primul rând de eliminarea din prima parte și de starea gazonului. Dăeștenii mai au două ”finale” pentru play-off. Din păcate pentru iubitorii fotbalului vâlcean, în acest context, una dintre ele va fi cu o altă echipă vâlceană, chiar în etapa viitoare, la Horezu. Ideal ar fi ca ambele să termine pe loc de play-off.

În partida cu Turnu Măgurele au evoluat pentru Dăești: Păușescu – Pîrvulescu, Nwabueze, Vasile, Popolan, Ghiță, Tchassem (61 – Grecu), Willfred, Nicula, Cioinac, M. Costea (70 – Pahama).

Cetatea Tr. Măgurele: Olteanu – Dogaru, Gogor, Nadolu, June, Tabarana, Șerban, Pleșa, Ionică, Stancu, Evouna. Au mai jucat: Doroftei, Mihăilă și Perenyi.