Liga IIIFotbal

Cozia Călimănești a dat lovitura în minutul 90+3, din penalty! Un jucător al gazdelor, transportat de urgență, la spital

În prima etapă din 2023, din Liga a III-a, Cozia Călimănești a înfruntat o altă echipă vâlceană, alături de care se luptă pentru evitarea retrogradării: Minerul Costești. Prin prisma rezultatelor din tur, gazdele păreau favorite, dar dacă ținem cont de transferuri, în mod clar oaspeții păreau să aibă prima șansă. Fiecare dintre cele două a făcut câte o repriză bună. Elevii lui Marius Vlădoi, pe prima, iar cei ai lui Vasile Ilinca, pe a doua. Minerul a deschis scorul din penalty, la Călimănești. Ion Marian a marcat din punctul cu var. Costești a mai avut și alte șanse de a înscrie. ”Dacă era 0-3 la pauză, nu se supăra nimeni”, comentau, microbiștii, în tribună. În partea secundă, s-au schimbat datele problemei. În minutul 65, Dobrin a egalat. Ghighilicea a dat lovitura și a adus trei puncte pentru Cozia în minutul 90+3. Arbitrul a indicat punctul de la 11 metri după un duel între Nonis Duca și Stanca. Ghighilicea a stabilit scorul final: 2-1.

”În prima repriză am jucat mai prost. Nu a fost o surpriză. Și în amicale s-a întâmplat la fel. În partea secundă, am schimbat sistemul și cele două schimbări pe care le-am făcut la pauză au adus plusul pe care ni l-am dorit. Era important să nu pierdem acest joc. Și egalul ne convenea, pentru că îi mențineam în spatele nostru. Au echipă bună cei de la Costești, au jucători de calitate. Noi, am rămas la fel. Practic, doar portarii s-au schimbat. Am mai avut ocazii. Și Minerul mai putea înscrie. A scăpat Răzvan Dinu singur cu portarul, dar a șutat pe lângă poartă. Mai avem două etape, apoi începe play-out-ul, care va fi foarte greu și echilibrat. Lupta pentru menținere se duce până la final”, a precizat Vasile Ilinca, antrenorul Coziei.

”E al nu știu câtelea meci când pierdem așa. Asta e. Suntem ghinioniști, alții au noroc. Norocul nu mai poți să-l antrenezi. Să zic că meritat ar fi fost un egal. Nu poți să dai penalty la ultima fază de așa manieră. Mingea și ieșise afară. Un duel între doi jucători, cad și tu dai penalty. I-am atenționat pe ai mei să aibă grijă, mai ales la faze fixe. Am mai văzut «filme» din astea. Noi am avut trei situații de penalty, una clară, la 0-0, când i-a dat peste picioare adversarul lui Dinu. Nu s-au văzut. Acum mai vorbim degeaba. Acesta e fotbalul, te pedepsește. Am avut șanse să mai înscriem, nu am profitat. A doua repriză ei au venit puțin peste noi, ne-au egalat pe o neatenție și la ultima fază s-a întâmplat ce s-a întâmplat”, a declarat, supărat pe situație, Marius Vlădoi, oficialul de la Costești.

Un jucător din tabăra gazdelor a ajuns, de la ”bal”, la spital. Sîrbu a fost înlocuit în minutul 9, după un duel aerian cu Nicolaescu. Fotbalistul Coziei s-a ales cu capul spart. A fost transportat la spital, la Vâlcea. S-a ales cu trei copci. A ajuns la teren la sfârșitul jocului și s-a bucurat, alături de colegi, de victorie.

Cozia s-a bazat pe: Mathe – Mazilu, Bornea, Marian Chiripuș, Kelemen (46 – Dobrin), Mădălin Chiripuș, Horumbă (83 – Zotică), Ghighilicea, Bîrziche (46 – Duca), Rădoi, Sîrbu (9 – Marinaș).

Minerul Costești: D. Vlădoi – Fierbințeanu, Enache, Dinu, Manole, Vasilescu, M. Ion, Nicolescu, Niță, Negoiță, Stanca. Au mai intrat: Cuibari și Pătulea.