Liga NationalaHandbal

Victorie la limită pentru HCM Rm. Vâlcea, la Roman

Astăzi, HCM Rm. Vâlcea a disputat un nou meci în Liga Naţională de handbal feminin. Trupa antrenată de Gheorghe Sbora a evoluat în deplasare, în fieful echipei CSM Roman, în faţa căreia s-a impus la limită, cu scorul de 23-22 (după 13-13, la pauză).

Vâlcencele au început partida în trombă şi au condus la trei goluri diferenţă în primele 5 minute de joc (3-0, 4-1, 5-2), dar adversarele au reuşit să restabilească egalitatea, după o perioadă nefastă a HCM-ului (5-5, în minutul 12). Echipa noastră s-a desprins la 10-5, în minutul 20, dar, pe final de repriză, a pierdut încet-încet din avansul de cinci „lungimi”, astfel că la pauză s-a consemnat un scor egal (13-13).

În repriza secundă, cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 43, echilibrul fiind evidenţiat şi pe tabela de marcaj: 15-15, 16-16. Iryna Glibko şi colegele sale „au apăsat pe accelaraţie” pe final de meci şi s-au desprins la trei goluri (19-16, 20-17, 22-19, 23-20). În ultimul minut de joc, CSM Roman a marcat de două ori la rând, însă doar atât, astfel că HCM şi-a apropiat victoria cu scorul de 23-22.

În acest duel, cele mai multe goluri pentru formaţia vâlceană le-a înscris, din nou, Iryna Glibko, ucraineanca punctând de opt ori. Pe lista marcatoarelor pentru HCM şi-au mai trecut numele Andreea Adespii Molnar (4 goluri), Cristina Florica (3), Raluca Băcăoanu (3), Natallia Vasileuskaya (2), Marta Lopez Herrero (1), Natasa Krnic (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1). (N.C.)