Victorie de moral pentru ”vulturi”, contra unei echipe de Liga a II-a, înaintea derby-ului pentru play-off, din Liga a III-a

Săptămâna aceasta, cu doar câteva zile înaintea reluării Ligii a III-a, Viitorul Dăeşti a disputat un nou meci de verificare cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, divizionara secundă condusă de fostul antrenor de la Fedeleşoiu, Călin Cojocaru. ”Vulturii” au confirmat forma bună din ultima perioadă şi au obţinut o nouă victorie, una de moral înaintea derby-ului pentru play-off-ul Ligii a III-a, cu Turnu Măgurele. Elevii lui Cristi Munteanu şi Alin Bunescu s-au impus cu scorul de 3-1 în faţa gorjenilor, pe sinteticul din Zăvoi. Wilfred a deschis scorul înainte de pauză, în minutul 44. Saleh a oferit assist-ul. Viitorul Pandurii a egalat la puţin timp de la reluare, în minutul 50, prin Istrate, jucător împrumutat de Tg. Jiu de la FCSB. În minutul 56, dăeştenii au trecut iar în avantaj. Nicula a marcat pentru 2-1. Scorul final a fost stabilit de Fumuyala, încă din minutul 76. Trupa de Liga a III-a vâlceană nu s-a bazat pe Flavius Ilie în acest meci, aflat în recuperare după o accidentare. Partida din Zăvoi, dintre echipa din Fedeleşoiu şi cea de Liga a II-a din Tg. Jiu a fost arbitrată de o brigadă din Argeş, care l-a avut la centru pe Robert Avram.
Viitorul Dăeşti şi Viitorul Pandurii Tg. Jiu se vor mai întâlni o dată, într-un joc amical, dar pe terenul echipei gorjene. ”Returul” va avea loc marţi, 14 martie, la Tg. Jiu.
Viitorul Dăeşti: Lungu – Munteanu, Prunaru, Samson, Diaconescu, Wilfred, Iordache, Grecu, Garcia, Pahama, Yahaya Saleh. Au mai jucat: Păuşescu, Pîrvulescu, Ghiţă, A. Popolan, Nicula, Cioinac, Pîrvu, Mihai Costea, Vasile, Fumuyala, Franck Tchassem, Duţu.
Viitorul Pandurii Tg. Jiu: Robert Geantă – Robert Dănescu , Radu Rogac, Raul Cojocaru, Alexandru Băican – Jonas Sapienza, Paulian Banu, Nicholas Geană, Sebastian Chelariu – Andrei Istrate, Ovidiu Rasoveanu. Au mai jucat: Alexandru Krupenschi, Micle, Buţurcă, Vespe.