Liga VFotbal

Victoria Frâncești și-a vândut scump pielea cu Galicea

Duminică, 5 iunie, penultima clasată din Liga a V-a, Victoria Frâncești, a înfruntat lidera campionatului, pe Sporting Galicea. Având în vedere faptul că cele două erau despărțite în clasament de vreo 48 de puncte, pentru oaspeți obținerea victoriei ar fi trebuit să reprezinte o simplă formalitate. Nu a fost așa. Trupa lui Nicu Strâmbeanu și-a vândut scump pielea. La 0-0, a avut mai multe ocazii clare de a înscrie. Cei care au trimis primii mingea în plasă au fost, însă, cei din Galicea. ”Tractor” Predescu a deschis scorul în minutul 30, cu capul, din 7 metri, după o centrare din stânga, venită de la Edi Ilie. Pe final de repriză, Galicea și-a dublat avantajul după un penalty. Gazdele au cerut un joc periculos înainte, apoi au sugerat că abaterea ar fi fost în afară. Decizia a rămas fermă. Lucian Rizoiu a stabilit scorul pauzei, 0-2.

În ciuda diferenței, Adi Vochescu și colegii săi nu au renunțat la luptă. În minutul 49 au redus din handicap tot dintr-o lovitură de pedeapsă. Purcărin a fost faultat în careu, iar Amzuloiu a trimis din punctul cu var balonul în plasă (1-2). 0-2 s-a dovedit periculos pentru lideră. În minutul 55, Alexandru Mutu a egalat, profitând de o bâlbâială a tânărului portar Elvis Năstase. La prima oprire, a și fost schimbat. A intrat între buturi ”fiul rătăcitor”, Andrei Maioru, proaspăt revenit din străinătate, care a dat încredere. Tot un nou intrat, Claudiu Truțescu, a adus-o pe Sporting din nou în avantaj în minutul 63: 2-3. Oaspeții au avut șanse să închidă jocul. Golgheterul Cătălin Duminică a trimis mingea în transversală dintr-o lovitură liberă, apoi Truțescu a ratat cu poarta goală, iar în minutul 90, tot Duminică a ocolit milimetric ținta.

La ultima fază a meciului, gazdele au marcat după o fază fixă. Bucuria a durat puțin. De la margine s-a ridicat fanionul, pentru off-side. Golul nu a fost validat, spre dezamăgirea echipei din Frâncești, care s-ar fi bucurat ca efortul să-i fie răsplătit cu un punct. S-a terminat 3-2 pentru Galicea. A fost a 21-a victorie din acest sezon.