Liga II

Vâlcenii n-au lăsat loc de niciun compromis

CSM RM. VÂLCEA – MUREŞUL DEVA 2-0

Sâmbătă trecută, CSM Rm. Vâlcea a disputat ultimul meci pe teren propriu din acest sezon. Poate tocmai de aceea, fotbaliştii antrenaţi de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au ţinut să-şi ia „la revedere” de la suporteri şi de la puţinii spectatori fideli printr-o victorie lejeră în dauna formaţiei Mureşul Deva. CSM Rm. Vâlcea n-a lăsat loc de vreun compromis în acest duel şi s-a impus chiar mai categoric decât o arată scorul final, cu 2-0. Contrar aşteptărilor, echipa la care ex-vâlceanul Iosif Melcea a fost titular nu şi-a vândut însă prea scump pielea în Zăvoi, ci dimpotrivă, a făcut doar act de prezenţă. În aceste condiţii, hunedorenii au plecat cu coada între picioare, dar şi cu speranţe minime de a mai evita retrogradarea. Mureşul Deva şi-a încheiat meciurile din acest sezon şi depinde acum de rezultatul partidei dintre Voinţa Sibiu şi ACU Arad.

Mureşul Deva a făcut doar act de prezenţă

Vâlcenii au avut prima ocazie de gol a partidei în minutul 17, atunci când Florin Pârvu a şutat puternic de la 20 de metri, dar transversala porţii lui Coman s-a opus unui gol de-a dreptul senzaţional. Ulterior, în minutul 25, Posteucă a expediat balonul în plasa laterală, din careul de 6 metri. CSM-ul a deschis scorul în finalul primei reprize, mai precis în minutul 43. Balauru a şutat de la 16 metri, mingea a fost blocată în primă instanţă de apărarea deveană, dar Odoroabă a urmărit-o şi-a împins-o în plasa porţii adverse: 1-0.
După pauză, jocul a decurs în aceeaşi notă, cu echipa vâlceană la timonă, în timp ce devenii au emis prea puţine pretenţii. Tânărul Bogdan Geantă avea să aducă liniştea în Zăvoi în minutul 70, atunci când a profitat de o gafă imensă a apărării adverse, mai precis de o pasă primită de la un adversar, a rămas singur cu Coman, l-a driblat pe acesta şi nu a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, înscriind în poarta goală: 2-0.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Iorga – Şt. Odoroabă, Ad. Dandea (Cosmin Mocanu ’89), Posteucă, Fl. Sandu (Ionuţ Bucuroaia ’58), Constantin Vasile, Roşca, Pârvu, Ad. Ganea (Dorin Rădoi ’67), Dan Balauru, Bogdan Geantă.