Vâlcenii Ionuţ Stoica şi Cătălin Pârvulescu au eliminat deţinătoarea Cupei României

* AFC Hermannstadt a dispus de FC Voluntari cu 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat în prelungiri

La mijlocul acestei săptămâni, au avut loc meciurile din cadrul şaisprezecimilor de finală ale Cupei României. Printre echipele care au evoluat în competiţia knock-out a fotbalului românesc s-au numărat şi câteva pentru care joacă mai mulţi jucători vâlceni.
De departe, cap de afiş a fost meciul dintre AFC Hermannstadt (lidera Ligii a II-a) şi FC Voluntari (deţinătoarea en-titre a trofeului şi a Supercupei României). Înfruntarea dintre antrenorii Alexandru Pelici şi Claudiu Niculescu a fost una extrem de echilibrată, astfel că scorul a fost alb la sfârşitul primelor 90 de minute de joc. Sibienii au dat însă lovitura în prelungiri, când au marcat unicul gol al partidei, prin Răzvan Dâlbea, un jucător care a trecut prin Zăvoi, pe la CSM. În meciul care a avut loc miercuri, 25 octombrie, fundaşii vâlceni Ionuţ Stoica şi Cătălin Pârvulescu au fost integralişti în defensiva formaţiei AFC Hermannstadt.

Şi Denis Dumitraşcu a acces cu Chindia Târgovişte în optimile competiţiei

Un alt jucător vâlcean care a acces în optimile Cupei României este Denis Dumitraşcu, după victoria pe care Chindia Târgovişte a repurtat-o la limită, cu scorul de 1-0, în fieful echipei Academica Clinceni. Tânărul fundaş în vârstă de 22 de ani a evoluat şi de această dată tot meciul, la fel ca Mihai Deaconescu şi Samson Nwabueze pentru trupa ilfoveană antrenată de Erik Lincar.
Altfel, Adrian Gabriel Lupu (Sănătătea Servicii Publice Cluj-Napoca) a cedat categoric duelul de pe „Cluj Arena”, cu FCSB (1-6), în care tânărul fotbalist drăgăşănean a evoluat integral şi a avut o evoluţie apreciată. În ceea ce-l priveşte pe Ionuţ Marian, echipa la care acesta joacă în prezent (Metaloglobus Bucureşti) a fost învinsă de Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, dar fotbalistul originar din Perişani nu a fost folosit deloc de antrenorul Bogdan Argeş Vintilă. (N.C.)