Liga NationalaHandbal

Vâlcea, KO! Cadou nesperat pentru Mioveni, penultima clasată, în Liga Florilor!

Coșmarul Vâlcii se prelungește! SCM înregistrează premiere după premiere… NEGATIVE! După ce a primit 42 de goluri în fața propriilor suporteri, din partea unei echipe cu care altădată se bătea pentru titlu în Liga Florilor, CSM București, formația de handbal de la poalele Capelei a primit 31 de goluri de la… Mioveni! Da, de la Dacia Mioveni, echipă aflată pe penultimul loc în clasament, cu un picior în Divizia A, care mai câștigase un singur meci până acum. Trupa argeșeană a câștigat confruntarea cu scorul de 31-24. Cât a fost cota la pariuri pentru un astfel de deznodământ? Probabil nimeni nu s-a uitat, pentru că era de neconceput un asemenea rezultat. Vâlcea, care altădată era o echipă de temut pentru forța defensivă, a ajuns să aibă a doua cea mai slabă apărare din campionat. Pentru iubitorii handbalului de la poalele Capelei a fost extrem de greu de privit jocul de la Mioveni. Primele 15 minute au părut oarecum normale. S-a jucat de la egal la egal, cu greșeli, dar fără să prevestească neapărat dezastrul pentru Vâlcea. Din minutul 17 (când tabela indica egalitate, 10-10) s-a rupt firul pentru roș-albastrele. Au mai înscris două goluri până la final de repriză. Mădălina Ion a fost ca un zid în fața ”municipalelor”, care nici din 7 metri nu au reușit să marcheze. Gazdele au profitat de degringolada din tabăra adversă. S-a intrat la vestiare la 17-12.

Pauza nu a fost sfetnic bun pentru SCM, care a continuat să se prezinte ca o echipă de amatoare, nu una care speră la cupele europene. Și multe dintre deciziile arbitrilor au fost la fel ca jocul formației vizitatoare, fără orizont, de neînțeles. Dacia a avut și 12 goluri avans. SCM a mai ratat un 7 metri (Grigorie), Rebeca Necula a primit cartonașul roșu și a fost scoasă din joc din minutul 42, pentru trei eliminări. Mădălina Ion a terminat meciul cu 14 parade. Vâlceanca Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare a trupei din Mioveni, cu șapte goluri. Pentru SCM au marcat: Gogîrlă (6), Hagman (6), De Jong (5), Zschocke (3), Florica (2), Wolik (2).

”Plecați acasă cu toții! Rușine să vă fie! Demisia!” au fost doar câteva din mesajele transmise de suporterii Vâlcii după dezamăgirea de la Mioveni.

SCM a picat pe locul 6 după acest eșec. În etapa viitoare, ultima a anului, va întâlni Dunărea Brăila. Meciul va avea loc miercuri, 15 noiembrie, de la ora 17.30, în Sala Traian.