DiverseHandbal

HCM Rm. Vâlcea s-a calificat în finala Cupei României şi va juca astfel în Cupa EHF din sezonul viitor

HCM Rm. Vâlcea şi-a respectat cu brio statutul de favorită în meciul pe care l-a disputat sâmbătă, cu Dunărea Brăila, în semifinalele Final Four-ului Cupei României, care are loc în acest week-end, în Sala „Olimpia”, din Ploieşti. Echipa antrenată de Gheorghe Sbora s-a impus, chiar şi fără să forţeze prea mult, cu scorul de 29-23 (după 17-12, la pauză).
În acest duel, cele mai multe goluri pentru HCM au fost înscrise, din nou, de ucraineanca Iryna Glibko, care a punctat de şapte ori. Pe lista marcatoarelor, din tabăra vâlceană, şi-au mai trecut numele Alexandra Gavrilă (4 goluri), Sara Vukcevic (4), Raluca Băcăoanu (3), Cristina Florica (3), Natallia Vasileuskaya (2), Alicia Fernandez Fraga (2), Marta Lopez Herrero (2), Andreea Adespii Molnar (1) şi Alexandra Badea (1).
Finala Cupei României, dintre CSM Bucureşti şi HCM Rm. Vâlcea, se va disputa duminică, de la ora 16.00
În urma acestui rezultat, HCM s-a calificat în finala Cupei României, în care va înfrunta pe CSM Bucureşti. Tot sâmbătă, în cea de-a doua semifinală din Final Four, campioana en-titre şi lidera incontestabilă a Ligii Florilor a trecut la pas de CSM Roman, cu scorul de 38-24 (după 19-14, la pauză). Finala mare a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 16.00, şi va fi precedată, de la ora 13.00, de finala mică, în care Dunărea Brăila o va avea ca adversară pe CSM Roman.
Aşa cum se cunoaşte, prin calificarea în finala Cupei României, HCM Rm. Vâlcea şi-a asigurat şi biletele pentru viitorul sezon al Cupei EHF, acesta fiind de altfel şi obiectivul fixat vara trecută de conducătorii clubului din Sala Traian. (N.C.)