Liga 6Fotbal

Cozia Călimăneşti a câştigat derby-ul pentru locul 2 din Superligă, cu Viitorul Dăeşti

Sâmbătă, 31 martie, s-au desfăşurat meciurile din cadrul celei de-a 19-a etape din Superliga vâlceană. Excepţie a făcut doar partida dintre Unirea Tomşani şi Olteţul Bălceşti, care a fost omologată la „masa verde”, cu 3-0 în favoarea gazdelor. S-a ajuns la această situaţie după ce oficialii grupării din Bălceşti au anunţat că Olteţul nu va mai continua în campionat. Ulterior au revenit la sentimente mai bune, însă meciul cu Unirea Tomşani nu a mai fost programat.
Cea mai interesantă partidă din etapa a 19-a a fost, cu siguranţă, cea de la Călimăneşti, dintre Cozia, din localitate şi Viitorul Dăeşti, echipele de pe locurile 2 şi 3 din ierarhie. Întâlnirea s-a încheiat favorabil gazdelor, care astfel s-au distanţat la trei puncte de Viitorul Dăeşti. Trupa lui Vasile Ilinca s-a impus cu scorul de 1-0, graţie reuşitei din repriza secundă a lui Chiripuş. De menţionat, referitor la acest meci, ar mai fi că gazdele au jucat timp de aproape o repriză şi jumătate în inferioritate numerică, după ce Mazilu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
Următoarea etapă din Superligă, cea de-a 20-a, se va juca în sâmbăta Paştelui, pe 7 aprilie.
Clasament
  1. Flacăra Horezu 19     19   0   0     106- 19     57p.
  2. Cozia Călimăneşti 19     16   1   2     70 – 16     49p.
  3. Viitorul Dăeşti 19     15   1   3     87 – 18     46p.
  4. FC Băbeni 19     11   2   6     75 – 37     35p.
  5. Voinţa Orleşti 19     10   3   6     64 – 33     33p.
  6. CS Mădulari 19      8   3   8     54 – 54     27p.
  7. Unirea Tomşani 19      7   1  11     47 – 66     22p.
  8. Olteţul Alunu 2016 19      7   1  11     41 – 65     22p.
  9. Minerul Costeşti 19      7   0  12     37 – 55     21p.
10. SCM Rm. Vâlcea 19      3   1  15     27 -106     10p.
11. Olteţu Bălceşti 2014 19      2   1  16     19 – 85      7p.
12. Lotru Brezoi 19      1   2  16     22 – 95      5p.