Liga NationalaHandbal

Vâlcea a câștigat derby-ul Olteniei, cu Craiova

Miercuri, 4 martie, campioana României la handbal a revenit pe teren, în fața propriilor suporteri, de această dată pentru un meci din Liga Florilor Mol. SCM a primit vizita formației SCM Craiova. „Municipalele” au început bine partida, cu trei goluri consecutiv, fără să primească vreunul. Oaspetele au echilibrat, însă, jocul. De la 3-0 s-a făcut 3-4. Trei din cele patru goluri ale Craiovei au fost din 7 metri. Gruparea selecționerului Bogdan Burcea a mai condus o singură dată la Vâlcea, în minutul 13. În minutul 14, Liscevic a marcat pentru 6-5 și din acel moment elevele lui Pera nu au mai cedat inițiativa. La pauză, diferența a fost de cinci goluri în favoarea gazdelor: 15-10. În partea secundă, în tabăra Vâlcii au alternat momentele bune cu cele mai puțin bune, Craiova s-a apropiat la trei goluri, dar nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei. Campioana României și-a adăugat fără probleme alte trei puncte în clasament. Asa-zisul derby al Olteniei s-a încheiat la scorul de 27-22 în favoarea SCM-ului, pentru care au punctat în acest joc: Elghaoui (6 goluri), Gonzalez (5), Glibko (4), Liscevic (3), Lopez (2), Norgaard (2), Trifunovic (2), Badea (1), Marin (1), Da Silva (1).