Liga IVFotbal

Unii cu golurile, alții cu ratările, la Mădulari!

Două dintre echipele puternice din Liga a IV-a, formate din jucători cu experiență, care au evoluat și la nivel superior, s-au întâlnit, sâmbătă, la Mădulari. Formația susținută de primarul Daniel Dimulescu, CS Mădulari, a dat piept cu trupa creată tot de un primar care iubește fotbalul, Cătălin Avan, la fel ca ”vânătorul”, FC Păușești Otăsău. În acest campionat, oaspeții au avut rezultate mai bune. S-au luptat de la egal la egal, până de curând, pentru primul loc cu granzii SCM și Sparta. Primele două clasate au fost și singurele echipe care au învins FCPO. Acum a venit al treilea insucces. Mădulari, care a avut un sezon mai puțin reușit, a câștigat confruntarea cu scorul de 3-1. Unii au fost cu golurile, alții cu ratările. În prima repriză, oaspeții au ratat ocazii mari, create și pe fondul unor greșeli nepermise în defensiva adversă. Puteau intra la pauză cu un avantaj de trei-patru goluri, cel puțin. A fost, însă, 2-0 pentru Dumitru Stanciu și colegii săi.

Pașoi a deschis scorul în minutul 17. Tot el a recuperat în defensivă, a avansat până în apropiere de careul advers și din stânga a centrat cu exteriorul. Bîrlogeanu a preluat elegant, a întors și portarul și a stabilit scorul primelor 45 de minute chiar înainte de pauză: 2-0. De la oaspeți au ratat din situații clare: Stănică, Tătaru, Filipoiu. Stănică nu a rămas pe teren și în partea secundă, fiind înlocuit (încă din minutul 36) după ce a acuzat probleme medicale.

2-0 nu s-a dovedit un scor periculos pentru Mădulari. Formația coordonată de Robert Olaru a continuat să preseze, dar fără realizări. Au fost două situații în care Aldescu și Filipoiu au cerut 11 metri. Maricanul l-a obținut, dar în prelungiri, când era deja 3-0 pentru gazde. În minutul 86 se schimbase iar tabela. A fost o acțiune în dreapta, Pașoi a centrat, iar Sică Vlad a trimis balonul cu capul în plasă. Simplu, ca la antrenament.

Lovitura de la 11 metri din prelungiri, acordată celei de-a treia clasate, a fost transformată tot de Filipoiu, care și-ar fi dorit victoria, drept cadou, la o zi după aniversare, în locul golului marcat.

Acum, ambele formații se concentrează pe Cupa României. Mădulari a jucat finala anul trecut și își dorește trofeul. Și FCPO are aceleași aspirații. În sferturi (programate pe 10 mai), Păușești joacă la Berbești, iar Mădulari primește vizita celor de la Alunu.