Un gol a făcut diferența. ”Minerii” au solicitat două lovituri de la 11 metri cu Deva

Sâmbătă, în Zăvoi, Minerul Costești a primit vizita formației CSM Deva, grupare care a pierdut un singur meci în ultimele 10 etape, cu Cisnădie, în condiții speciale (cu o bună parte din lot în carantină, inclusiv cu staff-ul tehnic). Diferența a fost făcută de un gol înscris de oaspeți în minutul 7. Adrian Șulea a marcat pe Municipal. Ulterior, tot el a avut numeroase șanse de a mări ecartul, însă Marius Vlădoi s-a opus majorării scorului. ”Țețe” a fost considerat omul meciului. Partida a fost câștigată cu scorul de 1-0 de Deva. ”Minerii” s-au considerat nedreptățiți de arbitraj. Au solicitat două lovituri de la 11 metri, la o acțiune a lui Mihalcea și la Roberto Negoiță, în partea secundă (care ar fi fost împins în careu), care puteau schimba soarta întâlnirii.

La oaspeți, Bîrzan și Țoiu (fotbaliști plecați de la Vâlcea) au fost titulari. Bîrzan a părăsit terenul în minutul 82. Țoiu a fost integralist. Ștefan Nanu e mulțumit de randamentul lor.

În ultima etapă din Liga a III-a, Minerul Costești are ”derby” local, cu Horezu, în Treapt, iar Deva joacă, la Simeria, cu Viitorul Dăești.

Minerul Costești: Vlădoi – Mazilu, Diaconescu, Proteasa, Vlad, Zotică, Vladu, Trașcă, Mihalcea, Pașoi, Rădulescu. La pauză au intrat Rădulescu și R. Negoiță, apoi, pe final, Păun și Marinescu.