Fără categorieLiga III

Adi Popa, la primul gol pentru Dăești! A oferit și un assist la meciul cu Gaz Metan Mediaș 2

Sâmbătă, 24 aprilie, Viitorul Dăești a disputat ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon. Adi Popa & Co. s-au despărțit cu o victorie de proprii suporteri. Dăeștenii au reușit să se impună în fața echipei de pe locul 3 (de dinaintea acestei runde), Gaz Metan Mediaș. Oaspeții au condus cu 1-0 la Fedeleșoiu. Tiendrebeogo a profitat de o respingere în față a lui Eftimie și și-a adus echipa în avantaj. Gazdele au restabilit echilibrul rapid, înainte de pauză, în minutul 42. Munteanu a recentrat, Adi Popa a lovit mingea cu capul. Balonul s-a oprit în plasă. Și Talpoș a fost pe traiectorie, inițial el a fost validat ca fiind autorul acestei reușite, însă, se pare că ultimul care a atins mingea a fost Popa. Pentru antrenorul-jucător al Viitorului e primul gol marcat pentru Dăești într-un meci oficial. În partea secundă, Adi a oferit și un assist, fiind inspirat, alături de Marian Deaconescu, și la schimbare. Intrat pe teren în minutul 57, Andrei Dima a marcat în minutul 60. Popa a centrat din dreapta, Dima s-a înălțat și a reluat mingea cu capul în plasă. În partea secundă, Alin Bunescu a mai avut câteva oportuniți de a înscrie. Și Neacșu s-a apropiat periculos de poarta medieșenilor, dar fără rezultat. Pe final de partidă, gazdele au tremurat la o acțiune a Gazului. Dintr-o lovitură liberă din dreapta, din apropierea suprafeței de pedeapsă, mingea a ajuns la Kanda, care a trimis balonul în bara laterală. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea dăeștenilor, care sunt la două puncte depărtare de locul 3, ocupat acum de Deva, echipă pe care Viitorul o va întâlni în ultima etapă, în deplasare.

Viitorul Dăești: Eftimie – Popa, Mocioacă, Munteanu, Roșianu, Pîrvu, Precup, Georgescu, Talpoș, Neacșu, Preda. Au mai jucat: Bunescu, Dima, Bicuschi și Rizea. Practic, dintre rezerve, doar Deaconescu și portarul Marinoiu nu au intrat. Restul jucătorilor sunt accidentați.