Trupa lui Marian Bărbuţi, la primul succes în noul sezon

În prima etapă, atât Juventus Roeşti, cât şi Progresul Măldăreşti, două echipe cotate cu şanse importante la câştigarea campionatului, au pierdut. Juventus a cedat în faţa celor de la Grădiştea, iar Progresul a fost învinsă la Alunu. În week-end-ul trecut, cele două formaţii s-au întâlnit la Măldăreşti. Dacă gruparea lui Adi Grigorie nu a reuşit încă să se regăsească pe teren, nu acelaşi lucru se poate spune despre trupa lui Marian Bărbuţi, care a făcut un joc bun în prima repriză, a marcat de două ori şi a intrat la pauză cu un avantaj liniştitor. În partea secundă, accidentarea fundaşului central a dereglat sistemul gazdelor, care au scăzut ritmul şi s-au văzut dominate. Deşi a avut şanse de a schimba soarta meciului, Juventus nu a reuşit totuşi să întoarcă rezultatul. A redus din handicap, dar pe final Progresul a refăcut diferenţa şi a închis tabela la scorul de 3-1.