Trupa din Popeşti, singura echipă neînvinsă din Liga a V-a

EXPERTI 2000 POPEŞTI – MĂGURA SLĂTIOARA 3-1

* liderul Seriei a IV-a a câştigat şi duelul cu Măgura Slătioara deşi a evoluat din minutul 50 (atunci scorul era egal, 1-1), în inferioritate numerică pe teren

Trupa sponsorizată de omul de afaceri Cosmin Florescu a bifat încă o victorie în campionat şi s-a desprins decisiv în lupta pentru primul loc în Seria a IV-a, faţă de principala urmăritoare, Progresul Măldăreşti. La finele săptămânii trecute, elevii lui Costel Şerban s-au impus cu 3-1 (1-1), pe teren propriu, în faţa celor de la Măgura Slătioara şi au profitat din plin de un nou pas greşit al trupei antrenate de Relu Nica (înfrântă la Mateeşti, de ALX Port Vale, cu scorul de 6-2), pentru a se distanţa la 9 puncte în clasament. În duelul de săptămâna trecută, golurile echipei din Popeşti au fost înscrise de Dacian Ivănoiu (din penalti), Ionuţ Pătraşcu şi Bogdan Tănasie („Frână”). „Victoria noastră este cu atât mai preţioasă cu cât, din minutul 50, am evoluat în inferioritate numerică pe teren, după ce Ion Mircea a fost eliminat corect pentru cumul de cartonaşe galbene. Cred totuşi că victoria putea fi mult mai clară, dacă pe lângă cei 11 jucători adverşi nu am mai fi avut alţi doi rivali neaşteptaţi: vântul puternic care a bătut năprasnic pe toată durata partidei, dar şi terenul de joc, care nu a fost în cele mai bune condiţii”, a menţionat Costel Şerban.

Experti, precum Damila!

După disputarea primelor 17 etape din actualul sezon, Experti 2000 Popeşti este singura echipă din Liga a V-a care nu a cunoscut încă gustul amar al înfrângerii. Pe plan judeţean, doar Damila Măciuca (lidera incontestabilă a Ligii a IV-a) se mai poate lăuda cu o asemenea performanţă.