FotbalDiverse

Toată lumea știe, Cupa e în Bănie!

Trei fotbaliști vâlceni din Liga I au cucerit trofee în acest an. Adiță Păun, de la CFR Cluj, a câștigat un nou titlu de campion al României, iar Bogdan Vătăjelu și Ștefan Vlădoiu, de la Universitatea Craiova, au pus mâna pe Cupa României. Finala acestei competiții a avut loc sâmbătă seara, pe stadionul ”Ilie Oană”, din Ploiești, în prezența spectatorilor. Craiova a întâlnit o echipă retrogradată în Liga a II-a, pe Astra Giurgiu. Trupa din Cetatea Băniei a câștigat confruntarea în prelungiri, cu scorul de 3-2. Ivan a deschis scorul în minutul 14, însă giurgiuvenii au restabilit egalitatea trei minute mai târziu, dintr-un penalti transformat de Găman. 1-1 a fost scorul la finalul celor 90 de minute. În minutul 3 al prelungirilor, Astra a trecut în avantaj după reușita lui Boe-Kane. Oltenii au egalat în minutul 100 printr-un gol spectaculos marcat de Dan Nistor, același jucător care a oferit și un assist la golul lui Screciu, din minutul 113.

Pentru acest rezultat nu s-au bucurat doar cei doi fotbaliști vâlceni, Vătăjelu (care a și fost integralist în finală) și Vlădoiu, ci și antrenorul cu portarii, Robert Tufiși, de asemenea originar de la poalele Capelei. De menționat ar mai fi și că printre suporterii grupării din Bănie care au făcut deplasarea la Ploiești și au intrat pe stadion în baza unui test Antigen negativ, efectuat cu cel mult 24 de ore înainte sau a unui certificat de vaccinare cu ambele doze, mai vechi de 10 zile, s-au aflat mulți microbiști din județul nostru.