Liga 6Diverse

Terenul echipei Sportul Genuneni a fost suspendat pentru două etape

În week-end-ul trecut s-au consemnat mai puţine abateri de la regulament decât în precedentele două runde. La Superligă, spre exemplu, a fost acordat un singur cartonaş roşu, în timp ce la Liga a V-a, doar doi jucători au fost eliminaţi. Nici la Liga a IV-a nu s-au înregistrat incidente grave, cu excepţia celor de la Genuneni. Acolo, lucrurile au degenerat după ce, la scorul de 1-1, în prelungirile partidei, arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă celor de la Păstorul Vaideeni. Oaspeţii au transformat-o, iar după finalul întâlnirii, o parte din spectatori i-au cerut socoteală „centralului” Cătălin Buşi, nu pentru că penaltiul nu ar fi fost corect acordat, ci pentru că acesta nu a fluierat mai repede sfârşitul jocului. Buşi a fost agresat, iar în drumul spre vestiare o persoană necunoscută a aruncat, de la distanţă, înspre el cu o „sticlă” de plastic, pe jumătate plină cu apă. Aceasta l-a lovit în cap. Date fiind cele întâmplate, Comisia de Disciplină a decis să le ridice, celor de la Genuneni, dreptul de organizare a două dintre următoarele meciuri de pe teren propriu. În cazul în care cei de la Sportul Genuneni nu vor apela la Comisia de Apel pentru o pedeapsă mai blândă, vor juca în deplasare până în etapa a 14-a, adică inclusiv meciurile cu Ştiinţa Grădiştea şi Minerul Berbeşti, pe care ar fi trebuit să le dispute acasă. Ar urma să revină la Genuneni abia pe 12 noiembrie, atunci când vor întâlni formaţia CS Guşoeni. Pentru a-şi ispăşi pedeapsa, Sportul Genuneni are ca variante două terenuri din comună: pe cel de la Frânceşti sau pe cel de la Surupate. Rămâne de văzut pe care o vor alege sau dacă vor opta pentru altceva. În continuare vă prezentăm toate deciziile dictate de Comisia de Disciplină a AJF în şedinţa de marţi, 3 octombrie:

SUPERLIGĂ
• Adrian Piron Dumitraşcu, de la echipa Minerul Costeşti, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru comiterea unei greşeli grave în partida cu Voinţa Orleşti;

LIGA a IV-a
• Constantin Claudiu Dumitru, de la echipa Viitorul Păuşeşti Măglaşi, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru oprirea unei situaţii clare de înscriere a unui gol în partida cu AS Băile Olăneşti;
• Ionuţ Alexandru Pătraşcu, de la echipa Inter Lăpuşata, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru comiterea unei greşeli grave în partida cu Victoria Frânceşti;
• Cosmin Băiţă, de la echipa Chimia 2012 Rm. Vâlcea, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru comiterea unei greşeli grave în meciul cu Oltul Drăgoeşti;
• Daniel Vasile Alexa, de la echipa Oltul Drăgoeşti, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru comiterea unei greşeli grave în partida cu Chimia 2012 Rm. Vâlcea;
• Răzvan Ionuţ Vijulie, de la echipa Sportul Genuneni, a primit două etape de suspendare şi penalitate sportivă pentru injurii la adresa arbitrului în partida cu Păstorul Vaideeni;
• clubul Sportul Genuneni a fost sancţionat cu suspendarea terenului de joc pentru două etape şi penalitate sportivă conform art. 74.3.g, pentru „pătrunderea spectatorilor în teren după terminarea jocului pentru a provoca dezordine şi a produce incidente, violenţe faţă de jucători/oficiali/oficiali de meci/oficiali asimilaţi”;

LIGA a V-a
• Ovidiu Stancu, de la echipa Cerna Copăceni, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru cumul de cartonaşe galbene în meciul cu Forestierul Romani;
• echipa Rapid Voiceşti a pierdut la „masa verde”, cu 3-0, meciul cu Recolta Laloşu şi a fost sancţionată pecuniar pentru neprezentare;
• Andrei Alexandru Romcescu, de la echipa Măgura Slătioara, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru cumul de cartonaşe galbene în meciul cu Rapid Ursus Stoeneşti;

JUNIORI A1
• Răzvan Valerian Nistor, de la echipa Flacăra 2005 Horezu, a primit o etapă de suspendare şi penalitate sportivă pentru cumul de cartonaşe galbene în partida cu Ştiinţa Grădiştea;