Se încinge lupta pentrul finala campionatului! FCPO și Mădulari, egale în clasament

Miercuri, 28 aprilie, la Mădulari a avut loc confruntarea între echipa locală și FC Păușești Otăsău. Cu orgoliul rănit după înfrângerea suferită în deplasare, la FCPO și în căutare de puncte pentru a reintra în lupta pentru finala campionatului, CS Mădulari a încercat să tranșeze soarta jocului în favoarea sa. În prima repriză, cele două formații s-au tatonat reciproc. Niciuna nu a reușit să spargă gheața. Partea secundă s-a animat după apariția primului gol. Imediat după reluarea partidei, după pauză, oaspeții au preluat conducerea. Filipoiu a profitat de o greșeală în apărarea gazdelor. Arbitrul a indicat punctul cu var. Fistogeanu a punctat pentru 0-1. Sparta-Mădulari a căutat egalarea. Până la urmă a venit. Vali Neacșu a restabilit echilibrul pe tabelă după o fază fixă, un corner executat de Răzvan Chebar. Gazdele nu s-au mulțumit cu un punct. Au forțat pentru a prelua conducerea. Și-au creat ocazii, Prvulovic a fost însă din nou într-o zi bună. Soarta întâlnirii a fost decisă în prelungiri, în minutul 90+3. Neacșu, autorul primului gol al mădulărenilor, a oferit de această dată un assist pentru Mădălin Bărzăgeanu: 2-1. La final, arbitrul Alexandru Șuvăr (vâlcean la origini, dar care aparține de CJA Sibiu de câțiva ani) a scos din buzunar și cartonașul roșu. Cosmin Văcaru, de la CS Mădulari a fost sancționat după o dispută cu Marian Filipoiu. Oficialii gazdelor au fost nemulțumiți că nu a fost ”pedepsit” și ”Maricanul”, ci doar Văcaru.

În urma acestui rezultat, lupta pentru finala campionatului a devenit și mai interesantă. Trei echipe se bat pentru două locuri. FC Băbeni se află în fruntea ierarhiei, cu 8 puncte, iar FCPO și Mădulari pe locul 2, respectiv 3, cu același număr de puncte, 7, cu două etape înainte de finalul sezonului regular.