SCM Rm. Vâlcea, 99% campioană! Rapid Buzescu, în Zăvoi, să-și cunoască adversara de la barajul de promovare în Liga a III-a

Sâmbătă, 20 mai, a fost meci mare în Zăvoi! Două echipe din Râmnic, municipiul reședință de județ s-au întâlnit în derby-ul Ligii a IV-a, un joc decisiv, practic, pentru titlul județean. SCM Rm. Vâlcea și Sparta s-au înfruntat, singurele echipe neînvinse în acest sezon. În tur, duelul s-a terminat le egalitate, 2-2. Ambele au mai remizat cu FC Păușești Otăsău, iar SCM, în plus, a terminat la egalitate și cu CS Mădulari. Aici s-a făcut diferența. Sparta avea două puncte peste SCM și implicit și varianta unui rezultat de egalitate, care să mențină ecartul. Pentru SCM conta doar victoria, pe care a și obținut-o. Oaspeții au părut depășiți de miza jocului. Mul mai determinată, gruparea pregătită de Gabi Mangalagiu a câștigat confruntarea poate mai clar decât s-ar fi așteptat cineva, cu 5-0.

”Municipalii” au început tare, s-au avântat la poarta adverse. Geantă a avut prima ocazie. A urmat o minge ”plouată”. Trașcă, portarul oaspeților, a respins cu dificultate. Ceapă a mai fost aproape de deschiderea scorului. La poarta cealaltă, Streinu a ratat o oportunitate importantă de a înclina balanța în favoarea Spartei. Golul plutea în aer. Ceapă și iar Bogdan Geantă, după o ieșire a lui Trașcă, în urma căreia poarta a rămas goală, i-au făcut pe oficialii grupării din Zăvoi să-și pună mâinile în cap. La ultima, Pușcatu a blocat. A mai fost o acțiune ce l-a avut în prim plan pe atacantul liderei de dinaintea acestei runde, Bogdan Mihăilă. Leo Săraru i-a venit în întâmpinare. Oaspeții au solicitat cartonaș roșu pentru adversar, pentru un fault în postură de ultim apărător, în afara careului. Nu s-a acordat nici lovitură liberă.

Deschiderea scorului s-a produs după jumătatea primei reprize. O centrare din stânga l-a găsit în careu, între doi apărători, Dobre și Gardoș, pe George Neacșu. Cu spatele la poartă, atacantul trupei din Zăvoi a trimis balonul cu capul în plasă. Câteva secunde nu a realizat că a marcat. Bucuria colegilor l-a făcut să se ridice și să celebreze golul. El înscrisese și în meciul tur. Golul a turnat plumb în picioarele formației antrenate de Mihai Lungan (secundul și președintele clubului, Romeo Chelcea, nu a putut fi prezent).

Înainte de pauză, a venit și golul 2. Pe bancă era tensiune. Gazdele cereau penalty pentru un henț la Gardoș. Mingea i-a sărit din picior în mână. Arbitrul a lăsat jocul să continue și faza s-a finalizat cu o reușită frumoasă a căpitanului ”Dede” Trașcă, care a șutat în bara laterală și de acolo mingea s-a dus în plasă. 2-0 a fost după primele 45 de minute, încheiate cu o bară a lui Ceapă.

În minutul 59, deznodământul a prins și mai mult contur. Nu se mai punea problema învingătoarei. Ceapă a scăpat pe contraatac, în dreapta, a driblat portarul și a majorat diferența la 3-0.

Vali Mihalcea a avut șansa să reducă din diferență, dintr-o lovitură liberă bine executată. Balonul, respins, a ajuns la Vlad Roșianu, în stânga, lângă bară, care nu a găsit, însă, ținta.

Pe final de joc, a început furtuna în Zăvoi și a alungat o parte din cei aproximativ 3000 de spectatori, care au reamintit de vremurile bune ale fotbalului vâlcean. A căzut ploaie din cer, dar și pe teren a continuat ”ploaia” de goluri. În minutul 80, Bîrzan a adâncit și mai mult rana adversarilor: 4-0. Tilioiu, intrat în ultimele minute, cu un lob peste portar, înainte ca arbitrul să indice prelungirile, a pus punct final… ”finalei” Ligii a IV-a, la 5-0.

În urma acestei victorii s-a făcut rocada în ”vârf”. SCM este noua lideră și în proporție de 99% noua campioana a Ligii a IV-a. Mai sunt trei etape, în care SCM va întâlni, în deplasare, Viitorul Mateești, apoi pe FC Băbeni, la Șirineasa și încheie în Zăvoi, cu Malaia. Urmează și un baraj de promovare în Liga a III-a, cu Rapid Buzescu, campioana din Teleorman, care ar fi avut ”spioni” pe Municipal. Rapid are mai multe baraje jucate, dar niciunul câștigat. Mulți consideră că e o adversară la îndemână, accesibilă. Poate fi o sabie cu două tăișuri.

Partida din Zăvoi a fost arbitrată de Mihai Motan, din Târgoviște. La cele două linii s-au aflat Gheorghiță Bălan și Mihai Ionescu, din Argeș, iar observator a fost președintele AJF Vâlcea, Adrian Comănescu.

La derby a asistat și întreaga conducere a clubului SCM, alături de primarul Mircia Gutău și fostul conducător și arbitru Gheorghe Constantin (Costică Vâlcea).

Lovitura de începere a partidei a fost dată de o fostă glorie a Chimiei, Lucian Catargiu, un maestru al sportului, care a format multe generații de antrenori vâlceni.

SCM Rm. Vâlcea: Gherguș- L. Săraru (min. 76, Al. Diaconescu), Bărbuți, Lăzărescu, Roșianu, Trașcă (min. 76, Simeanu), Ov. Popescu, Ceapă (min 76, Vlădulescu), Geantă, Georgescu (Bîrzan, min 51), Neacșu (min. 72,Tilioiu).

Sparta Rm. Vâlcea: Trașcă – Zanfir (min. 55, Bolovan), Pușcatu, Dobre (min. 66, Rizea), Preda, Gardoș, Streinu (min. 81, Cazan), Popa, Mihalcea, Mihăilă (min 66, Roșianu), R. Rădulescu (min. 81, Neamu).