Liga IVFotbal

SCM a mai depășit un obstacol. Victoria de la Tomșani, dedicată lui Mitică Teleșpan, care trece prin momente grele

Unirea Tomșani a obținuit să pună probleme ”granzilor” campionatului pe teren propriu. SCM știa că va trebui să se întrebuințeze serios pentru a pleca, duminică, de la Tomșani, cu toate cele trei puncte. A fost mai greu până a venit primul gol. După 4-5 ocazii, în primele 15 minute, la jumătatea reprizei a venit și golul. Georgescu i-a adus pe oaspeți la timonă. Imediat, după doar două minute, Leo Săraru a dublat avantajul. Formația din Zăvoi a încheiat prima parte pe plus 3. Ceapă, din 11 metri, în minutul 45, a stabilit scorul pauzei: 0-3. În minutul 60, s-a făcut 0-4. Georgescu a realizat dubla. Gazdele au redus din diferență dintr-o lovitură de pedeapsă. 1-4 a fost la final.

”Au jucat bine băieții. Știam că va fi un meci greu, că trebuie să marcăm rapid, să nu le dăm șansa adversarilor să capete încredere. Am fost impresionat de numărul mare de spectatori prezenți la meci. Tribuna a fost neîncăpătoare. Antrenorii noștri au mizat în acest meci și pe mulți dintre juniori. Trebuie să simtă și ei nivelul de la seniori, că se joacă mai tare și să nu stea pe vârfuri, să fie mai curajoși. Mă bucur că nu s-au speriat. Din nefericire, am avut și o accidentare. Vlădulescu nu a mai putut continua. A acuzat dureri la genunchi. Sperăm să nu fie nimic grav”, a precizat Jean Turmacu, oficialul SCM-ului, după partida de la Tomșani. Victoria a fost dedicată antrenorului Dumitru Teleșpan, care trece prin momente grele. Mama acestuia s-a stins din viață. Condoleanțe! Dumnezeu s-o odihnească-n pace!