Liga 6

Nu e glumă! Olanu, favorită la promovare. A învins și multipla campioană de la Liga a VI-a

ACS Olanu are un parcurs de metronom. A câștigat toate cele șapte partide de până acum. Cel mai recent succes a fost înregistrat duminică, contra unei multiple campioane de la Liga a VI-a, Oltul Dăești. Partida, care s-a disputat la Olanu, în prezența a peste 150 de spectatori, care s-au ridicat la nivelul așteptat (s-au prezentat cu tot arsenalul, tobe, vuvuzele, fumigene și au creat o atmosferă frumoasă), s-a temrinat la scorul de 3-2 pentru gazde. Olanu a marcat toate cele trei goluri în prima repriză. ”Menu” (Ilie Alexandru) a deschis scorul după aproximativ 17 minute de joc. Robert Rădulescu a dublat diferența, iar ”Americanul” (Alex Oprea) a dus scorul la 3-0. Pauza a fost un sfetnic bun pentru oaspeți, care au revenit, au marcat de două ori, dar nu au putut mai mult. Au plecat învinși din această deplasare. Olanu devine favorită la promovarea în Liga a V-a, după ce a trecut cu bine de aproape toți adversarii ”incomozi” din tur. ”Am avut meci greu cu Dăești. Prima repriză a fost perfectă. Am marcat de trei ori. În partea secundă, oaspeții ne-au pus probleme. Am avut emoții că putem rata victoria. Au ajuns la doar un gol în spate. Și primarul a ratat. Am avut și un portar în zi de grație, Elvis Năstase (generația 2001). Intervențiile sale ne-au ajutat să terminăm în avantaj. Am întâlnit o echipă bună, cu experiență. Ne așteptam să nu avem o misiunea ușoară. Dar făcând o analiză, cred că cel mai greu meci a fost cu Măldărești”, a spus Radu Mănoiu, oficialul de la Olanu, după a șaptea victorie consecutivă a liderei din Seria Nord a Ligii a VI-a.