Liga IVFotbal

Sărbătoare la Păușești Otăsău. Echipa locală a învins principala favorită la câștigarea Ligii a IV-a

Liga a IV-a a început în forță sâmbătă, 17 aprilie. Cele două meciuri programate s-au disputat la Băbeni și Păușești Otăsău. În ambele cazuri s-au impus gazdele. La Păușești Otăsău, echipa locală a dispus cu scorul de 4-1 de CS Mădulari, formație considerată favorită la câștigarea minicampionatului, prin prisma transferurilor făcute săptămâna aceasta. Practic, din două echipe a fost formată una. Mădulari a transferat în masă de la Sparta Rm. Vâlcea, echipă care a făcut o pregătire bună în pandemie și se gândea la posibilitatea de a se bate pentru titlu în eșalonul de elită județean. Și FCPO a transferat, dar ”campania” a fost una mai puțin spectaculoasă.

Scorul a fost deschis rapid, în primul minut de joc. Unul dintre noii-veniți la FCPO a contribuit la acesta. Dorin Rădoi a executat o lovitură liberă din apropierea mijlocului terenului, iar oaspeții și-au băgat mingea în propria poartă, după o neînțelegere între fundaș și portar. În prelungirile primei reprize, Mădălin Bărzăgeanu a restabilit echilibrul pe tabelă și a relansat meciul. Golul atacantului de la Mădulari a fost, însă, singurul al echipei sale.

”Angi”, providențial, ”Maricanul”, dublă pentru gazde, Boncioiu, gol din corner

Lucian Boncioiu și Marian Filipoiu, de la FCPO, au rezolvat ”ecuația” jocului în partea secundă. În minutul 55, după o lovitură liberă executată de Boncioiu, Filipoiu a urmărit mingea respinsă de portar și a introdus balonul în plasă: 2-1. Cu un sfert de oră înainte de final s-a făcut 3-1. Lucian Boncioiu a reușit să-l învingă pe portarul advers direct din corner. Apoi, ”Maricanul” și-a trecut în cont dubla, după un contraatac, în care a lăsat pe drum doi adversari, driblând și portarul. 4-1 a fost rezultatul final, iar FCPO a trecut pe primul loc în clasament după prima etapă.

”Victoria noastră a fost una meritată. Toată echipa trebuie felicitată pentru acest joc. Diferența cred că au făcut-o și portarii. Al lor a luat gol chiar și din corner. La noi, Angelco Prvulovic, deși accidentat, într-un picior, a avut intervenții providențiale. Are o mare contribuție la acest rezultat. La oaspeți, s-a văzut că au relații de joc, că sunt bine pregătiți, au făcut antrenamente în toată această pauză. Noi ne-am dăruit, însă, mai mult. Nu au fost incidente. S-a jucat mai bărbătește, au fost niște faulturi mai tari, dar, per ansamblu, a dominat fair-play-ul. Și arbitrajul a fost bun. Nu știu unde vom fi la final. Luăm meci cu meci și vedem ce se întâmplă. Dacă ne vom situa pe primul lor, nu ne dăm la o parte, mergem înainte”, a spus Iulian Toabeș, oficialul echipei din Păușești Otăsău, după victoria din debutul mini-campionatului.

FCPO: Prvulovic – Fistogeanu, Rădoi, A. Neagoe, Tilioiu, Neață, Filipoiu, M. Popa, Pușcatu, Bardac, Bîrlogeanu. Au mai intrat: Boncioiu, Stătescu, Ghila, Șerban, Aldescu.

CS Mădulari: Murgoci – Streinu, Stanciu, Chebar, Bălțățeanu, C. Popa, Șt. Popa, Bolovan, Fuiorea, Văcaru, R. Mocioacă. Au mai jucat: M. Bărzăgeanu, Vlad Roșianu, Burtoi, Ilinca.