Liga IVFotbal

Chimia a avut benzină doar 45 de minute. FC Băbeni a rezolvat meciul în repriza secundă

FC Băbeni a ”importat” mult în această săptămână cu gândul de a face o figură frumoasă în minicampionatul Ligii a IV-a. Chimia a vrut să đemonstreze că fotbalul nu se uită și că pauza de 13 luni nu a afectat-o atât de mult. Râmnicenii au avut benzină doar pentru o repriză. În primele 45 de minute s-a jucat de la egal la egal, într-un ritm destul de bun. Au fost și ocazii. Prima importantă a aparținut gazdelor. În minutul 10, dintr-o lovitură liberă din partea dreaptă, in apropiere de linia de margine, Drăghia a trimis mingea în bară. La poarta cealaltă, tot după o fază fixă (corner, de această dată) Ilie Mușuroia a fost aproape de deschiderea scorului. A împins balonul cu capul puțin pe lângă bara laterală.

După pauză, echipa mai bine pregătită fizic a avut câștig de cauză. FC Băbeni a fost cea care a tranșat soarta întâlnirii în favoarea sa. Imediat după reluarea jocului, Milosteanu a marcat pentru noua sa echipă, însă golul nu a fost validat, fiind anulat pe motiv de off-side. În minutul 52 s-a schimbat, totuși, tabela. Totîlcă a executat o lovitură de la colț, Olteanu nu a reușit să intervină, mingea a fost respinsă de pe linia porții de Băița, însă a ajuns la Golea, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate, din 3 metri: 1-0. În continuare, tot gazdele au fost mai periculoase. Golea a avut golul de 2-0 în picior, însă a intervenit bine Cătălin Olteanu. Deși oaspeții au mai ajuns în careul lui Niții, nu au reușit să amenințe serios poarta băbenarilor. Totuși, suspansul s-a menținut. În minutul 90 s-a clarificat problema câștigătoarei. Laurențiu Cazan a prins un șut fabulos, de la 25 metri, lăsându-l spectator pe ”Sala”, portarul Chimiei. 2-0 a fost scorul final.

FC Băbeni: Niții – Drăghia (90 – Tănăsie), Pătrașcu, Dobre, Despoiu, Simion (46 – Vătășescu), Florea (46 – Totîlcă), Cazan, Șurlin, Milosteanu (83 – Coconu), Gulea (90 – E. Dumitrescu).

Chimia 1973 Rm. Vâlcea: Olteanu – B. Oprea, Proteasa (86 – M. Vasile), Cosma, Băița, Vlăsceanu, Băgălin (83 – Savu), Rădescu, Terteci, Mușuroia, Tărbujaru (86 – N. Popa).