Ruleta rusească a fost cu noroc!

oltchim zvezda liga

Zvezda Zvenigorod – CS Oltchim Rm. Vâlcea 23-26

* prin cele două victorii obţinute în faţa Zvezdei, elevele lui Vestergaard au anulat primele două eşecuri suferite în grupele principale ale Ligii Campionilor şi au revenit din nou printre favoritele la câştigarea competiţiei

În ultimele săptămâni, Oltchim a avut parte de o tensiune imensă. Lipsa rezultatelor şi a banilor au provocat cele mai negre gânduri. În loc de finală, de trofeul Ligii Campionilor, cei mai mulţi se gândeau la un final dezastros, la „închiderea prăvăliei” încă din această săptămână, cu mult timp înainte de a fi finalizată competiţia cea mai importantă de pe continent. Jucătoarele, staff-ul tehnic şi toţi apropiaţii grupării vâlcene au simţit în toată această perioadă o mare presiune, de care au scăpat abia sâmbătă, când, în Rusia, Oltchim a reuşit minunea şi a anulat primele două rezultate negative înregistrate în grupa a II-a principală a Ligii Campionilor. Se poate spune că formaţia pregătită de Vestergaard, Klit şi Luca şi-a încercat norocul la „ruleta rusească”. Avea şansa de a rămâne în viaţă sau de a muri. Glonţul le-a trecut pe la ureche „galacticelor”. Zvezda, cu gândul la şansele minime pe care le mai avea de a termina grupa pe unul dintre primele două locuri, a început jocul foarte hotărâtă, iar cheia unui succes garantat părea să fie pentru această grupare blocarea celei mai bune jucătoare a echipei române, Katarina Bulatovic.
Oltchim a reuşit să deschidă scorul în Rusia, prin Manea, dar cea care a dictat ritmul în următoarele minute a fost Zvezda. Cu o apărare avansată şi având-o aproape exclusă din luptă pe Bulatovic, echipa din Zvenigorod a reuşit să-şi impună jocul, să conducă ostilităţile. Nu s-a distanţat însă prea mult de Oltchim, pe tabelă, astfel încât chimistele să-şi piardă orice urmă de speranţă la câştigarea jocului. Cea mai mare diferenţă a primei reprize a fost consemnată în minutul 22, când gazdele au avut un avans de trei goluri (scor 9-6). Ea a fost anulată cu doar trei minute înainte de finalul primului mitan, de Farcău, care a reuşit să restabilească egalitatea la 11-11, printr-o boltă. Imediat, Oltchim a trecut în avantaj graţie reuşitei pivotului Ionela Stanca, dar nu a reuşit să gestioneze rezultatul. Rusoaicele au replicat prin Postonova, Lobach şi Uskova. Au preluat din nou conducerea şi au încheiat repriza cu un avantaj de două goluri: 15-13.

Vâlcencele au trăit periculos până spre finalul meciului

Debutul reprizei secunde nu a fost cu mult diferit faţă de ceea ce s-a întâmplat în majoritatea timpului în primul mitan. Prestaţia bună dintre buturi a Silviei Navarro nu a ajutat echipa vâlceană să întoarcă soarta partidei. Farcău a ratat ţinta, apoi Meiroşu a aruncat previzibil, iar Postnova ne-a penalizat şi a înscris pentru 16-13. Au fost apoi chiar şi patru goluri diferenţă, în favoarea gazdelor. În atare condiţii, Vestergaard s-a văzut nevoit să facă nişte schimbări. A mizat în poartă pe Paula Ungureanu, a introdus-o în apărare şi pe Pineau, iar pe extremă stânga a jucat Barbosa. Cel puţin într-o privinţă, situaţia s-a schimbat. Ratările din ofensivă nu au fost resimţite foarte mult de chimiste întrucât Paula Ungureanu a făcut minuni în poartă. Intervenţiile sale salvatoare, inclusiv la 7 metri, au ajutat echipa vâlceană să revină în joc. Meiroşu şi-a intrat şi ea în mână până la urmă, dovedindu-se utilă şi în atac şi în apărare, Managarova a surprins pe flancul drept, iar Bulatovic a reuşit în cele din urmă să scape de adversarul direct. Ea a fost cea care a adus egalarea: 19-19, în minutul 47. Cu zece minute înainte de final, s-a produs şi minunea. Pe contraatac Stanca a punctat pentru scorul de 21-20 în favoarea vâlcencelor, aflate pentru prima dată la timonă în repriza secundă. Întorsătura pe care a luat-o jocul le-a dat încredere „galacticelor”. Bulatovic a majorat diferenţa cu un gol fabulos de la 10 metri, Paula a anulat un nou atac al gazdelor, Meiroşu a dus scorul la 23-20 pentru Oltchim, iar Managarova a reuşit o boltă ce a contat pentru 24-20 (minutul 55). În continuare, ne-am apărat bine, atacurile au fost duse până la limita jocului pasiv, iar în ultimă instanţă, a ieşit la rampă şi Brădeanu, care a închis tabela la scorul de 26-23 pentru Oltchim şi astfel la Vâlcea visele au început să prindă din nou contur. Victoria menţine intacte şansele chimistelor de calificare în semifinalele Ligii Campionilor. O dată cu dublul succes realizat în faţa grupării din Zvenigorod, cele două eşecuri din primele două partide au fost practic anulate. Mai rămâne ca Oltchim să se impună şi sâmbătă, pe terenul echipei Ferencvaros, pentru ca ultimul meci, cu Krim Ljubljana, de pe teren propriu, să fie aşteptat la Vâlcea ca o adevărată sărbătoare. (S.S.)