România a debutat timid la Campionatul Mondial de handbal feminin

* prima reprezentativă a ţării noastre a avut emoţii în partida cu Tunisia, pe care a câştigat-o la doar două goluri diferenţă, cu scorul de 30-28

Naţionala României a reuşit să câştige meciul de debut la Campionatul Mondial din 2011. A făcut-o, însă, fără să strălucească. A început acest turneu final, la fel cum a început şi Oltchim sezonul, cu un joc timorat şi o victorie la limită (cu Roman), în faţa unei echipe neînsemnată, Tunisia, într-un meci în care ar fi trebuit să defileze. Handbalistele pregătite de Radu Voina s-au încălzit greu, au trăit periculos şi au permis africanelor să spere într-un rezultat mare. Jucătoarele de la Oltchim au fost cele care au păstrat însă echipa naţională a ţării noastre în joc. Adina Fiera, Oana Manea, Valentina Ardean, Aurelia Brădeanu, Oana Chirilă şi Ada Nechita au dus greul pentru România în acest meci, ajutate fiind din poartă de Talida Tolnai. Până să se bucure de o victorie normală în economia grupei, româncele au fost nevoite să accepte faptul că au terminat primele minute în dezavantaj, în faţa Tunisiei, care a câştigat repriza cu scorul de 15-14. Nici în partea secundă a întâlnirii jucătoarele din Tunisia nu au dat dovadă de slăbiciune în faţa unei grupări văzută de specialişti ca una capabilă să se lupte pentru podiumul mondial. Au continuat să muncească pentru fiecare gol şi au ajuns la un moment dat, cu 17 minute înainte de final, să aibă un avantaj de trei goluri pe tabelă (scor 22-19). România s-a trezit din letargie şi şi-a reparat greşelile în ultimele minute. A anulat diferenţa şi a câştigat până la urmă meciul cu scorul de 30-28, consemnând astfel primul succes de la Campionatul Mondial. Pentru România au înscris în meciul cu Tunisia: Fiera (8), Nechita (6), Chirilă (5), Ardean (4), Brădeanu (4), Chintoan (3).

Oana Manea, „împuşcată” încă din primul meci

De ce se temeau oficialii români, nu au scăpat. Unul dintre cele mai deficitare posturi, cel de pivot, a fost aproape să mai piardă o jucătoare. În repriza a doua a întâlnirii dintre România şi Tunisia, jucătoarea Oltchim-ului, Oana Manea, a ieşit accidentată, fiind transportată la spital. În urma analizelor efectuate s-a constatat că Manea nu are grave probleme de sănătate. I s-au recomandat, însă, câteva zile de repaus. Cu alte cuvinte, Radu Voina ar putea să nu se bazeze pe ea în meciurile cu reprezentativa Cubei şi cea a Japoniei. În acest caz, selecţionerul va putea miza în luptele de pe semicerc doar pe Florina Chintoan. Asta în cazul în care nu se va lua în calcul şi posibilitatea ca o altă jucătoare să fie reprofilată şi să suplinească absenţa Oanei Manea. În mod normal, Ionela Stanca ar fi reprezentat schimbul ideal, însă jucătoarea Oltchim-ului a renunţat la acest turneu final şi la Liga Campionilor pentru a-şi împlini visul de a deveni mămică.