Robert Popa, învins pe ”Ion Oblemenco” dintr-un penalti şi un autogol

Marţi, 9 martie, FC Universitatea Craiova şi-a împlinit visul şi a jucat, în Liga a II-a, pe stadionul ”Ion Oblemenco”, din Bănie. ”După 10 ani de nedreptăţi şi pribegie, adevăraţii lei se întorc în Bănie”, a fost mesajul jucătorilor grupării lui Adrian Mititelu, afişat pe un banner, la începutul jocului. Lidera din eşalonul secund a primit vizita formaţiei CS Mioveni. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. Craiovenii s-au bătut singuri. Au deschis scorul în minutul 52, prin Compagno, însă nu au reuşit să rămână la timonă. Pe final, în minutele 80 şi 81, Robert Popa (revenit pe teren la doar câteva zile după accidentarea suferită în meciul precedent, când i-a fost spartă arcada şi s-a ales cu cinci copci) a fost învins dintr-un penalti (transformat de Isfan) şi de autogolul lui Huyghebaert. Pentru FC ”U” a fost prima înfrângere din acest sezon. Nu a pierdut nici în cel precedent, în Liga a III-a. Eşecul nu a detronat-o de pe primul loc. Oltenii se menţin pe prima poziţie, dar sunt la egalitate de puncte cu ASU Poli Timişoara, diferenţa între cele două fiind făcută, în acest moment, de golaveraj. (FOTO: Fotbal Club Universitatea Craiova 1948)