Liga 6

Răducu Rădulescu, folosit de Vasile Ilinca în toate cele 19 meciuri din Superligă

Cozia Călimăneşti a terminat prima parte a sezonului pe locul secund în ierarhie. În 19 etape, a înregistrat 13 victorii, trei remize şi doar trei eşecuri. Şansele de a o mai ajunge din urmă pe lidera Minerul Costeşti, în cazul în care se reia campionatul, sunt mici. Dar, pentru ”titlul” de vicecampioană rămâne în cărţi, chiar dacă mai are de muncit. FC Băbeni, Chimia şi chiar FCPO aspiră la locul 2.

Vasile Ilinca nu are la dispoziţie un lot numeros, ci doar 14-15 jucători utilizaţi frecvent, printre care şi mulţi tineri. Dintre ei, cel mai mult s-a bazat, în prima parte a sezonului, pe Răducu Rădulescu. Conform statisticilor AJF Vâlcea, acesta nu a absentat la niciun meci. A jucat în toate cele 19 runde. A ajuns la un total de 1675 de minute jucate. A ieşit mai devreme de pe teren în doar trei partide, cu Unirea Tomşani, la Budeşti şi cu Băile Olăneşti. Rădulescu a fost eficient. Are şi 9 goluri marcate pentru trupa din staţiune. Căpitanul echipei, fundaşul Alexandru Ştefan, şi-a trecut în cont 10 reuşite. A acumulat 1609 minute pe teren. La capitolul ”minute petrecute pe teren”, Lexu` e depăşit de Adrian Sîrbu. ”Smoală” a strâns 1666 de minute. Dintgre toţi componenţii lotului, Silviu Rădoi a fost, însă, poate cel mai important jucător. În cele 1474 de minute petrecute pe teren a marcat de 25 de ori. E pe locul secund în topul celor mai prolifici fotbalişti din Elită, după Ciprian Vlădoi, de la Chimia, care are 26 de goluri.
Revenind la Cozia, în primele 19 etape au mai jucat pentru această formaţie: Alexandru Badea (7 minute), Rareş Busuioc (8 minute), Bogdan Buzilă (986), Mădălin Cârstinoiu (178), Marian Chiripuş (1350), Alin Dina (744), Nonis Duca (982), Ionuţ Giuran (497), Robert Ilea (344), Valentin Irimia (940), Florin Jura (91), Gabriel Lăzărescu (963), Cosmin Marinaş (712), Adrian Mojoiu (1353), Cătălin Moldoveanu (1078), Sebastian Nicula (55), David Niţescu (133), Gabriel Peti (200), Rareş Tudose (6), Robert Tănăsie (1314) şi Denis Ţuţuianu (265). (S.S.)