Răcăreanu a detonat bomba în „mina” din Mătăsari

lazarMINERUL MĂTĂSARI – OLTCHIM RM. VÂLCEA 0-1

„Chimiştii” lui Ion Lazăr au depăşit cu brio al treilea obstacol gorjean pe care l-au întâlnit în cale în acest debut de sezon. După eşecul categoric suferit la Minerul Motru (0-5), urmat apoi de remiza de la Pandurii II Tg. Jiu (1-1), a urmat şi o victorie, în dauna celor de la Minerul Mătăsari (1-0). Duelul care a avut loc la finele săptămânii trecute a fost controlat de la un capăt la celălalt de formaţia vâlceană, care ar fi putut să obţină o victorie mult mai lejeră. Singurul gol al partidei a fost marcat de Răcăreanu, în minutul 58, acesta reluând în plasă o centrare perfectă a unui coechipier.

În minutul 20, arbitrul i-a iertat pe gorjeni de un penalti şi de o eliminare

„Am jucat foarte bine, iar scorul final putea fi chiar mai mare. În prima repriză, am avut patru ocazii clare de marca. Prima dintre acestea l-a avut în prim-plan pe Răcăreanu, care în minutul 20 a fost cosit de portarul advers în suprafaţa de pedeapsă, dar centralul partidei n-a acordat cartonaşul roşu şi penaltiul de rigoare. Am continuat să evoluăm la fel de dezinvolt, dar Dănuleţ, Onofrei şi Moldoveanu s-au întrecut în ratări. În plus, în repriza secundă, a mai trecut pe lângă gol şi Dănuţ Popa. Adversarii au beneficiat de o singură oportunitate, în repriza secundă, ca urmare a unui ofsaid de trei metri, dar Vlădoi l-a blocat pe atacantul gorjean”, ne-a spus antreorul Ion Lazăr.

La Mătăsari, tehnicianul formaţiei vâlcene s-a bazat pe următorii jucători: Vlădoi – Moldoveanu, Marinescu, Onofrei, Nania (Borţa ’45), Dănuleţ (Culcescu ’85), Tomescu, Preda, Ceapă, Răcăreanu (Piron ’90), Vizitiu (Popa ’65).