Volei

Primul meci, prima victorie pentru voleibalistele vâlcene în Divizia A2

margaritSâmbătă, 8 octombrie, la Târgovişte, s-a desfăşurat a doua etapă din cadrul Campionatului Naţional rezervat Diviziei A2 de volei feminin. În această competiţie, echipa CS CET Govora a întâlnit formaţia Clubului Sportiv Municipal din localitate. La sfârşitul partidei ce a durat 94 de minute, fetele pregătite de antrenorii Nicoleta şi Marius Mărgărit s-au impus în faţa gazdelor cu 3-1. Vâlcencele au câştigat seturile 1, 3 şi 4 cu următoarele scoruri: 25-23, 25-18 şi 25-16. Sportivele legitimate la clubul condus de preşedintele Cito Drăgan au pierdut doar setul 2, la 17 puncte.
La finalul meciului, antrenorul Marius Mărgărit şi-a exprimat punctul de vedere cu privire la evoluţia generală a voleibalistelor pe parcursul jocului din Dâmboviţa.
„Meciul a fost echilibrat, ca pentru un început de campionat, iar echipa, per ansamblu, a avut o evoluţie bună. Despre CSM Târgovişte pot spune că nu este o grupare formată din jucătoare tinere, ca a noastră, ci una alcătuită din sportive mai mari, din punct de vedere al vârstei şi mai experimentate. Cu toate acestea, am reuşit să învingem şi asta e cel mai important”, ne-a declarat antrenorul Marius Mărgărit.
În continuare, Nicoleta Mărgărit a enumerat câteva dintre jucătoarele care s-au remarcat pe parcursul partidei cu CSM Târgovişte. Este vorba despre Luiza Dinu, Marina Cojocaru, Nicoleta Oprişan şi Claudia Sandu, iar sportiva care s-a comportat cel mai bine a fost Alexandra Ciucu. (O.D.)