Liga IVFotbal

Primarul din Păușești, analiză la rece după ultimele trei meciuri! Care sunt concluziile după jocul cu Sparta și ce spune Cătălin Avan de meciul cu SCM, din ajunul Paștelui?

Primarul din Păușești, Cătălin Avan, a tras concluziile după ultimele trei etape disputate de echipa de fotbal din localitatea pe care o administrează. A vorbit despre meciul de la Drăgășani, cel cu Sparta, victoria de la Mateești și următorul derby al campionatului, cu SCM.

”Meciul cu Drăgășani a fost pregătit la nivel psihologic superficial, în sensul că în autocar, spre joc, băieții au discutat doar de partida cu Sparta din etapa următoare! Scorul de 2-0 la pauză ne-a «adormit» și în repriza a doua am suferit foarte mult (și datorită tragerilor de timp exasperante din partea gazdelor, plus maniera de arbitraj atipică pentru Liga 4, a centralului care la fiecare tragere de timp, înjurat sau admonestat de jucătorii echipei gazdă, mai căuta și mingea de joc apoi câteva minute! Am intrat la meciul cu Sparta foarte bine (25 minute nu au trecut în jumătatea noastră de teren) și am primit gol la o fază banală, aruncare din aut, ambii fundași centrali de la Sparta fiind nemarcați în careul nostru! Imediat a venit și golul doi, din fază asemănătoare și ne-a turnat practic «plumb» în ghete! Repriza a două nu am mai contat! Anterior primului gol am avut două ocazii foarte bune de a deschide scorul. Părerea mea este că altfel se scria istoria acelui joc dacă marcam! Puțini știu însă că Pătrașcu nu a jucat trei etape și venea după o perioadă de pauză cauzată de o accidentare la gleznă și mai puțini știu că l-am recuperat în timp record, cu mijloace moderne, de ultimă generație! Că Sică venea dupa înmormântarea vărului și în același timp a finului său, că Maricanu` avea bunicul în spital grav bolnav… Astea contează în viața unei echipe care este unită! Că ieșirea lui Claudiu Popa în minutul 30, accidentat grav, ne-a obligat să schimbăm sistemul, noul sistem fiind ce le convine celor de la Sparta! Acum, în această etapă, am strâns rândurile și am jucat impecabil 90 de minute, într-un alt sistem și le mulțumesc din inimă băieților că au fost conectați total la importanța obținerii unei victorii, care să ne dea moral înainte de meciul cu SCM, din ajunul Paștelui! Arbitrajul impecabil (ca și la meciul cu Sparta) face din fotbal un spectacol sportiv plăcut pentru spectatori! Vreau să adaug că eu discut des cu primarul Râmnicului, că niciodată nu am vorbit despre fotbal, amândoi am asigurat celor două cluburi tot suportul logistic necesar să devină campioni județeni! Doar de jucători depinde atingerea acestui țel. Noi, FCPO, jucăm doar pe teren și vom juca sâmbătă să arătăm tuturor că avem caracter, că respectăm competiția și mai ales Legea! Cel mai bun să câștige! Mai pot să spun și că am decis să continuăm în sezonul viitor în aceeași componență! Vom aduce maxim doi trei jucatori și intenționăm să nu ne despărțim de niciunul din băieți!”, a declarat Cătălin Avan.