Posada Perişani – AS Şirineasa 3-0

Echipa din „Ţara Loviştei” a început în forţă noul sezon competiţional, reuşind să câştige categoric, la scor de neprezentare, cu 3-0, duelul orgoliilor, în faţa trupei primarului Dan Săraru. Posada Perişani – AS Şirineasa s-a numărat printre cele mai atractive meciuri ale primei runde de Liga a IV-a. Alături de cea de la Berbeşti, dintre Minerul şi Dinamo 2007, întâlnirea din „Ţara Loviştei” s-a încadrat perfect în rolul unui adevărat derbi. Ambiţiile au fost mari şi de o parte şi de cealaltă, alimentate şi de ultimele „mişcări de trupe” ce au avut loc în această vară. Posada a transferat de la AS Şirineasa atât antrenorul, cât şi doi jucători importanţi, astfel că duelul a fost cu adevărat unul special. S-a disputat, însă, în limitele sportivităţii, jucătorii ambelor grupări dând dovadă de fairplay, în ciuda mizei existente care ar fi putut să-i determine să „sară calul”. N-au existat durităţi, clinciurile au fost evitate, întreaga atenţie fiind îndreptată spre un fotbal curat. La final, însă, doar Posada s-a putut bucura. Şi-a respectat blazonul şi a mai înregistrat încă un meci fără înfrângere pe teren propriu. A câştigat partida cu scorul de 3-0 (au marcat: Mătăsaru – de două ori şi Adi Fistogeanu), rezultatul din runda inaugurală alimentând încrederea oficialilor echipei, care au anticipat că în acest sezon Posada va reuşi să conteze în lupta pentru podium mai mult decât în campionatul trecut. Şi AS Şirineasa speră într-o clasare mai bună, însă a început prost noul sezon. Dan Săraru s-a arătat dezamăgit de rezultatul de la Perişani, înfrângerea fiind pusă şi pe seama arbitrajului. „Rezultatul e dureros. Am pierdut cu 3-0, de parcă nici nu ne-am fi prezentat. Totuşi, echipa mea n-a jucat rău. La 0-0, în prima repriză, am avut două ocazii mari, pe care nu le-am valorificat. Apoi am primit gol pe o greşeală de apărare, iar minutul 45 a fost decisiv. Am avut penalti clar şi eliminare pentru jucătorul advers, dar centralul a lăsat jocul să continue. Nici nu ştiu dacă se merită să facem memoriu împotriva lui. Poate că n-am fi înscris din lovitură de la 11 metri, dar important era că evoluam o repriză în superioritate numerică. Consider că acolo s-a jucat practic meciul. Apoi, în minutul 47, Posada a făcut 2–0, iar spre final, arbitrul le-a pus uşor mingea pe var celor de la Perişani şi s-a terminat 3-0. Am mai avut şi noi câteva ocazii în ultimele minute, pe care le-am ratat”, a informat primarul din Şirineasa. Altfel, Dan Săraru a mai precizat că Posada formează o echipă bună, dar şi faptul că oficialii formaţiei din Perişani s-au dovedit a fi gazde perfecte, primarul Ion Sandu comportându-se ireproşabil. (L.S.)