Portarul Laurenţiu Fier l-a bătut pe arbitrul Claudiu Tomoiagă în cel mai nebun meci al sezonului

laurentiu fierDinamo 2007 Rm. Vâlcea – Flacăra Horezu 2-3

* oaspeţii susţin că partida de la Mihăeşti a depăşit cu mult limitele sportivităţii

Meciul dintre Dinamo 2007 Rm. Vâlcea şi Flacăra Horezu a fost câştigat, prin mult sânge, de către trupa din Treapt, cu scorul de 3-2. La final, echipa-oaspete a acuzat „prestaţia criminală” a adversarilor, trei jucători ai Flacărei plecând acasă accidentaţi, în timp ce oficialii de la Dinamo au susţinut că au avut parte de cea mai mare japcă din istoria fotbalului, cu ordine clare date încât „câinii” să nu se impună în acel meci. În minutul 93, Claudiu Tomoiagă a fost bătut de către portarul Laurenţiu Fier, pentru faptul că nu ar fi acordat lovitură de la 11 metri în favoarea celor de la Dinamo, la un presupus henţ comis de un jucător al oaspeţilor. Ce a urmat mai departe i-a lăsat cu gura mască pe cei de la Flacăra Horezu, care nu au mai văzut până acum asemenea ostilitate. Vă redăm mai jos impresiile celor implicaţi „în scandalul” de la Mihăeşti.

Centralul a depus plângere penală contra lui Fier

Imediat după încheierea meciului, Claudiu Tomoiagă s-a dus la spital pentru investigaţii amănunţite, urmând ca, zilele acestea, să obţină şi certificat medico-legal. Cavalerul fluierului e decis să-l acţioneze în instanţă pe portarul echipei Dinamo şi să ceară despăgubiri substanţiale. „Fier a instigat la violenţă din primul şi până în ultimul minut. Nu am mai văzut o asemenea ostilitate din partea cuiva la un meci de fotbal! În minutul 44, l-am eliminat de pe bancă, după care, până la final, a mai intrat de cel puţin trei ori în teren ca să mă bată. În minutul 93, pe un jucător de la Flacăra l-a lovit mingea în burtă, iar Fier a cerut penalti. Atunci, el a intrat, din nou, în teren, m-a lovit în faţă şi mi-a dat un pumn în ficat. Sunt decis să-l dau în judecată pentru faptele sale şi să plătească, aşa cum este normal”, a precizat Tomoiagă.