Petrescu. Dan Petrescu

EDITORIAL  Duminică seara, la Craiova, 30.000 de suporteri ai echipei aflate pe locul doi în clasament au luat cu asalt tribunele arenei ” Ion Oblemenco” în speranţa unei victorii sau (unii mai optimişti) a unei victorii la o diferenţă de cel puţin trei goluri care să-i ducă, eventual pe primul loc în clasament la sfârşitul sezonului regulat. Entuziasmul din tribune s-a transmis şi „oltenilor” din teren, care au atacat furibund încă din primul minut. Au avut însă în faţă o echipă foarte bine organizată şi extrem de periculoasă pe contraatac deşi, teoretic mai toată lumea se aştepta să vadă un CFR obosit după epuizantul meci de joi seara din şaisprezecimile Europa League, 1-1 cu FC Sevilla la Cluj. Marele strateg de pe banca ardelenilor, Dan Petrescu nu a păstrat însă în echipa de start decât 5 dintre titularii de joi, ceilalţi şase prezenţi pe teren fiind dintre rezervele utilizate, sau dintre cele neutilizate sau chiar dintre cei care nu prinseseră lotul de 18. Un caz aparte l-a reprezentat Chipciu, titular şi folosit 80 de minute, deşi în cele patru meciuri oficiale (trei în campionat plus cel cu andaluzii din E.L.) nu bifase nici un minut! Faptul că Dan Petrescu este de departe cel mai bun antrenor român în activitate s-a văzut şi din modul în care l-a transferat, l-a pus pe picioare (avea o pauză de 7 luni de inactivitate în meciurile oficiale) şi l-a folosit la momentul oportun, fără să forţeze nota. Acelaşi lucru l-a făcut şi cu Traore şi îl face, din nou, cu problematicul Țucudean. Revenind la meciul de aseară CFR a câştigat în stil de mare campioană cu 2-0 cu câte un gol pe repriză înscrise de Rondon în prima repriză şi Martici în propria poartă în repriza a doua după o acţiune superbă a lui Manea, alt jucător surescitat de către „Bursuc”.
Sezonul regulat se termină luni seara cu derby-ul Moldovei, Botoşani-Iaşi la o primă vedere dezechilibrat în favoarea botoşănenilor, care au şansa în cazul unei victorii să termine pe locul trei şi să înceapă play-off-ul cu un meci de gală la Botoşani cu greu încercatul (în ultima perioadă) FCSB. Dacă se va întâmpla lucrul acesta, cei de la Botoşani au posibilitatea să învingă pentru prima dată într-un meci oficial echipa din… Pipera!
Punctele se vor înjumătăţi (total incorect) şi echipele de pe locurile 2-6 sunt avantajate în disputa cu CFR. Din păcate pentru ele, se pare că şi anul acesta titlul rămâne tot la Cluj. Dan Petrescu ştie de ce: are cel mai bun lot cu doi sau chiar trei jucători pe post, este cea mai bine organizată echipă atât în teren, cât şi în afara terenului, are cel mai bun portar şi cea mai bună apărare, iar în fotbal există zicala: „atacul îţi câştigă meciuri, apărarea îţi câştigă campionatul!” CFR-ul are însă şi lucrul cel mai important în fotbal, are ANTRENOR.