Atletism

O indigestie l-a privat de un nou titlu naţional. Gabi Voicu, vicecampion la 800 metri

În week-end, la Bucureşti, a avut loc finala Campionatului Naţional de Atletism Indoor Under 20. La acest concurs a fost prezent şi Gabriel Voicu, elevul Colegiului Naţional ”Mircea cel Bătrân”. Sportivul pregătit de Marinela Mirea a luat startul în cursa preferată, de 800 metri. Era favorit la câştigarea unui nou titlul naţional, însă o problemă de sănătate l-a împiedicat să se ridice la cel mai bun nivel. Voicu (CSM Bucureşti) a suferit o indigestie şi nu a putut să dea tot ce poate pe pistă. A luat argintul la Naţionale, cu un timp de 1:54.85, fiind devansat după un photo-finish, de Antonio Cuturean, de la CSO Voluntari (care a terminat cursa cu un timp de 1:54.75). Voicu va avea şansa de a demonstra că rezultatul a fost întâmplător şi a fost cauzat doar de problemele medicale la sfârşitul acestei săptămâni, în finala de la seniori. (S.S.)