Liga IVFotbal

Păușești Otăsău, victorie la scor de neprezentare, la Alunu. Claudiu Popa, la primul gol pentru FCPO

Echipa de pe ultima treaptă a podiumului Ligii a IV-a a avut parte de un adversar incomod în runda din acest week-end. FC Păușești Otăsău a jucat în deplasare, la Alunu. A făcut un joc bun și s-a desprins în câștigătoare. Claudiu Popa i-a adus pe oaspeți în avantaj la mijlocul primei reprize. În debutul părții secunde, Maricanu` (Marian Filipoiu) a trimis balonul direct la vinclu. Juniorul Denis Tătaru a închis tabela la 0-3.

”Am întâlnit o echipă bună, care și-a consolidat puternic lotul în pauza de iarnă. Au adus vreo cinci jucători din afara județului. Au un portar bun, vârful, la fel. Au stat bine în teren, dar nouă ne-a ieșit jocul și de această dată. Avem apărare bună, închidem bine spațiile, dovadă că în patru meciuri oficiale, din acest an, nu am primit niciun gol. La 0-2, la Alunu, am cerut un 11 metri. Adversarul i-a pus talpa lui Aldescu pe picior. Nu s-a acordat. Putea să dea, putea să nu… Alisa a fost la centru. Nu ne-am supărat. A arbitrat bine, chiar dacă a fost faza asta. După, s-au liniștit și gazdele, a scăzut jocul în intensitate, s-au resemnat și ei. Claudiu Popa a făcut și el un joc bun, a și marcat la un corner, de lângă Pleașcă. Denis Tătaru mă impresionează pe zi ce trece. E cea mai bună achiziție. L-am recuperat și pe Pătrașcu, a intrat în repriza a doua cu Alunu. Chiar suntem bine. La Alunu eu zic că puține echipe vor putea să câștige”, a spus Cătălin Avan, primarul din Păușești, după un nou succes al echipei sale.