Liga IVFotbal

”Zizel”, gol de trei puncte, în minutul 90, pentru Budești. ”Așchie”, trei assist-uri și o ”boabă”, la Mateești. Oaspeții au marcat cu capul trei din cele patru goluri

Viitorul Budești a trecut rapid peste dezamăgirea meciului cu Sparta, întrerupt în minutul 65, în care a pierdut și doi jucători, care sunt suspendați. S-a mobilizat și a avut 16 fotbaliști disponibili pentru deplasarea de la Mateești. Formația coordonată de Tică Negrescu a reușit să se bucure de succes. A obținut a treia victorie din acest sezon. S-a impus cu 4-3 la Mateești. ”Zizel” Mătăsaru a înscris golul victoriei în minutul 90. Din alergare, din 10-12 metri, a pus fruntea pe minge, la o centrare a lui Băluță și a securizat victoria budeștenilor.

”Am condus la Mateești. Am avut 2-0 și alte ocazii. În loc să fie 4,5-0 pentru noi, s-a făcut 1-2 până la pauză. Apoi ne-au egalat gazdele. Juniorul Răzvan Butuc a deschis scorul, din centrarea lui Așchie. Băluță a dublat avantajul din penalty. La 2-2, Rentea, după o lovitură liberă din dreapta, ne-a adus iar în față (2-3), dar din nou s-a echilibrat tabela. Am marcat golul victoriei pe final, prin Mătăsaru. În afara de penalty, toate celelalte goluri ale noastre au fost înscrise cu capul. «Așchie» a marcat o dată și a oferit trei assist-uri. Pare că a fost greu pentru noi, după desfășurarea scorului, dar noi nu am simțit așa. Dacă eram mai concentrați, diferența era mai mare”, a declarat Tică Negrescu, după victoria din a doua etapă a returului Ligii a IV-a.