Ovidiu Popescu l-a învins pe Robert Popa, însă portarul vâlcean s-a bucurat de victorie în Liga a II-a şi a rămas în fruntea clasamentului, cu FC Universitatea Craiova

Marţi, 29 septembrie, la Tr. Severin a avut loc ultimul meci din cadrul etapei a V-a a Ligii a II-a. FC Universitatea Craiova a dat piept cu CSM Slatina. Partida s-a încheiat favorabil gazdelor, care s-au impus cu scorul de 2-1. Ambele goluri ale trupei lui Nicolo Napoli au fost marcate de Bălan, din penalty, în minutele 4 şi 22. Singura reuşită a oaspeţilor a purtat marca lui Ovidiu Popescu. Fotbalistul vâlcean a înscris în minutul 82, învingând un alt vâlcean, pe tânărul goalkeeper Robert Popa (FOTO – Facebook Robert Popa). Ambii jucători vâlceni au fost integralişti. La Slatina, Andrei Iana a fost doar rezervă. Gruparea pregătită de Mihai Ianvoschi s-a considerat dezavantajată de arbitraj. A solicitat acordarea a două lovituri de pedeapsă. În altă ordine de idei, prin succesul din această rundă, formaţia lui Adrian Mititelu şi-a consolidat poziţia de lideră în clasament. Robert Popa şi colegii săi au patru victorii şi o remiză. Următoarea clasată, ASU Politehnica Timişoara, se află la două puncte în spate, în timp ce Rapid Bucureşti, care a pierdut surprinzător, în această etapă, în faţa nou-promovatei Comuna Recea, ocupă locul 3, cu 10 puncte. În următoarea etapă, FC U Craiova va juca, în deplasare, cu Fotbal Comuna Recea, în timp ce Slatina va sta.