Oltchim, pericol pentru cardiaci!

Oltchim meci• echipa antrenată de Radu Voina a câştigat la limită duelul cu Itxako Estella (27-26) şi s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în grupele principale ale Ligii Campionilor

Având la activ şase puncte înaintea partidei cu Itxako Estella, Oltchim Rm. Vâlcea trebuia să obţină cel puţin un meci egal împotriva campioanei Spaniei pentru a-şi asigura biletele pentru grupele principale. Totuşi, prin prisma rezultatului consemnat în prealabil în Ungaria, între ETO Gyor şi Zvezda Zvenigorod (acolo unde maghiarele s-au impus cu 27-25), trupa antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca nu era eliminată nici dacă ar fi pierdut în faţa ibericelor. Însă, pentru că obiectivul fixat de conducerea clubului la începutul sezonului a fost enunţat cât se poate de clar (şi anume accederea în finala Ligii Campionilor), Oltchim nu avea voie să se împiedice de-un „ciot”, cum a fost Itxako Estella. Lucru pe care l-a dat de înţeles şi managerul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu, la şedinţa specială convocată în săptămâna care a precedat partida de duminică seara, imediat după ce „brigada Zăvoi” s-a manifestat vehement împotriva antrenorului principal Radu Voina. Iar jucătoarele au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a îndeplini dorinţa sponsorului principal, deşi au avut în faţă o echipă spaniolă extrem de arţăgoasă, care s-a bătut aprig pentru fiecare minge pusă în joc.

Contraatacul, din nou arma letală a vâlcencelor

Aşa cum era de aşteptat, Itxako Estella s-a pus stavilă cât se poate de straşnic în faţa Oltchim-ului încă de la începutul partidei, iar dovada cea mai bună în acest sens este aceea că s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj în primele 10 minute de joc. Fetele noastre au trecut pentru prima oară în avantaj în minutul 11, iar lucrurile păreau a intra, încet-încet, în normalitate. Mai ales pentru că vâlcencele au profitat de bâlbâielile din tabăra adversă, au marcat de trei ori consecutiv, de fiecare dată pe contraatac, şi s-au desprins la 10-7 (în minutul 16), un scor ce aducea liniştea pe banca tehnică vâlceană şi îl determina pe tehnicianul ibericelor, Martin Ambrus, să ceară time-out. Întreruperea le-a dat aripi adversarelor, care au reuşit să înscrie patru goluri, pe fondul unei stări de apatie în tabăra „chimistă”, preluând astfel din nou conducerea (11-10 în minutul 19). Itxako Estella a risipit însă mai repede decât s-ar fi aşteptat spectatorii din Sala Traian efortul depus pentru a reveni în joc. Alte trei gafe făcute în ofensivă de iberice şi trei contraatacuri ucigătoare ale „galacticelor” au întors din nou rezultatul: 15-13. Totuşi, la pauză, Oltchim avea doar un gol în plus (15-14), după ce pivotul Begona Fernandez a înscris în ultima secundă a reprizei.

Vizitiu şi Rădulescu au făcut diferenţa după pauză

Repriza secundă a fost la fel de aprig disputată, deşi în minutul 39, după alte trei goluri consecutive marcate de Oltchim, echipa vâlceană s-a desprins pentru prima şi singura oară în acest meci, la patru goluri diferenţă: 20-16. Ca şi în primul mitan, tehnicianul ibericelor a cerut din nou time-out, iar lucrurile au început din nou să curgă în favoarea celor de la Itxako Estella. Echipa spaniolă a marcat de cinci ori consecutiv (!) fără să mai primească vreun gol, ultima reuşită picând chiar şi în condiţiile în care se afla în inferioritate numerică, iar scorul devenise 21-20 pentru adversare (minutul 44). Mai mult decât atât, în minutul 47, trupa lui Martin Ambrus s-a desprins chiar la două goluri diferenţă (23-21), iar spectatorii şi oficialii vâlceni erau din nou şocaţi. Acela a fost însă momentul când a apărut la rampă Patricia Vizitiu, care a marcat de patru goluri de senzaţie, care au ajutat Oltchim-ul să revină la conducere pe tabela de marcaj: 25-23 în minutul 52. Asta în timp ce între buturi, Paula Rădulescu a făcut din nou minuni, închizând practic poarta, precum Luminiţa Dinu odinioară. Aşa cum era normal, experienţa dobândită în atâtea confruntări internaţionale le-a ajutat pe „alchimiste” să se menţină în avantaj până la finalul partidei şi să se impună la limită, cu scorul de 27-26. Au marcat pentru Oltchim: Ramona Maier (6), Patricia Vizitiu (6), Ionela Stanca (4), Narcisa Lecuşanu (4), Iulia Puşcaşu (2), Gabriella Szucs (2), Adina Fiera (1), Oana Manea (1) şi Roxana Gatzel-Han (1).